Kurtuluş Parkı
Kurtuluş Parkı
Kurtuluş Parkı
Kurtuluş Parkı
Kurtuluş Parkı
Kurtuluş Parkı
Kurtuluş Parkı
Kurtuluş Parkı
Kurtuluş Parkı
Kurtuluş Parkı

Kurtuluş Parkı

Ortalama İncelemeler

Açıklama

Parkın Genel Özellikleri

Kurtuluş Parkı civardaki birçok Ankaralının gözde mekanlarından bir tanesidir. 49.000 metrekarelik alanda yer alan park yeşilliğiyle ön planda. Parkta bulunan ağaçların en az 50-60 yıllık olduğu bilinmektedir. Yeşilliğin önem kazandığı büyük şehirlerde yeşil parkların önemini daha çok artmaktadır.

Konumu

Kurtuluş Parkı ulaşım olarak oldukça merkezi bir yerdedir. Kurtuluş Parkı, Ankara Çankaya’da Fidanlık Mahallesi’nde bulunmaktadır.

Ulaşım

Kızılay Meydanı‘nda yürüme mesafesindedir. Yürümek istemeyen kişiler Kızılay’dan Ankaray’a binerek Kurtuluş ya da Kolej durağında inerek Kurtuluş Parkı’na ulaşırlar.

Çankaya tarafından ve diğer taraflardan gelenler kişiler otobüsle gelip Kızılay’da inerek Ankaray’a binerek Kurtuluş ya da Kolej durağında inebilirler.

Ostim, Batıkent Merkez, Gazi Mahallesi, Emniyet Mahallesi tarafından gelenler ise Ego 220 veya 221’e binerek Kurtuluş Parkı’na ulaşırlar.

Dolmuşla gelecek kişiler de Cebeci, Abidinpaşa, Akdere, Mamak dolmuşlarına bindikleri vakit Kurtuluş Parkı’ndan geçmiş olacaklardır.

Eğer kendi aracınızı kullanarak parka gitmeye karar verirseniz, Sıhhiye ve Kızılay’a giden istikameti kullanarak ulaşabilirsiniz.

Tarihçe

Kurtuluş Parkı, Ankara’nın en tanınan parklarından biridir. Fidanlık Merkezinde yer alır. Adi eskiden bağlı bulunduğu Kurtuluş Mahallesi’nden gelmektedir. Ankara’nın en eski parkları arasında yer alan ve Atatürk zamanında yapıldığı söylenen, Kurtuluş Parkı, Ankara’nın gözde mekanları arasındaki yerini korumaktadır.

Genel Bakış

Kurtuluş Park’ı hem konumu sebebiyle hem de içerisinde barındırdığı spor alanları, koşu parkurları ve piknik alanlarıyla yoğun ziyaretçisi bulunan bir parktır.

Yaklaşık 10 bin metre kare piknik alanına sahip parka birçok vatandaş ise aileleriyle birlikte pikniğe geliyor. Mangal yakılmasına izin verilmeyen parkta, çocuklar için birçok oyun alanı bulunuyor. Çocuklar için yaklaşık 3 bin metre kare oyun alanı bulunurken, yaklaşık 50 bin metre kare de çim alan bulunuyor.

Birçok kişinin pinpon olarak bildiği masa tenisini Kurtuluş Parkı’nda oynayabilirsiniz. Yan yana yaklaşık olarak 4-5 adet masa tenisi bulunmaktadır.

Kurtuluş Parkında halı saha da yer almaktadır. 2 tane yan yana olan bu halı saha yaz kış boş kalmamaktadır.

Parkın içerisinde bulunan yürüyüş pisti, Cebeci, Kurtuluş ve Kolej çevresindeki birçok vatandaş sabah erken saatlerden akşam saatlerine kadar kullanmaktadır.

Buz pistine merakınız varsa Kurtuluş Parkı içerisinde hemen halı sahanın karşısında bulunan Atatürk Buz Pateni Spor Tesislerine gidebilirsiniz. Kaykay ve paten sürecek kişiler için de Kurtuluş Parkı’nda bir alan mevcut. Eğer çocuğunuza kaykay veya paten sürmeyi öğretme gibi bir düşünceniz varsa bu parkı tercih edebilirsiniz.

Kurtuluş Parkı içerisinde bir de Vedat Dalokay Nikah Salonu yer almaktadır. 90’lı yıllara dayanan bu nikah salonu hala birçok çiftin gözde konumlarından bir tanesi. Ayrıca parkın manzarası sayesinde de gelin ve damatlara birbirinden güzel fotoğraf şansı da sunmaktadır.

Birçok kişi evcil hayvanını buraya getirip gezdirmektedir. Büyük bir park olduğu ve bolca yeşilce alanı mevcut olduğu için de evcil hayvanlar da burayı oldukça sevmektedir. Ayrıca alan içerisinde Kurtuluş Evcil Hayvanlar Sağlık Merkezi bulunmaktadır.

Neden Kurtuluş Parkı’na Gitmelisiniz?

Peki ‘Kurtuluş Parkı’na neden gitmeliyim?‘ diye soracak olursanız size şu şekilde anlatalım…

Kurtuluş Park’ı Ankara’nın merkezinde bulunan bir park olması sebebiyle kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir konumdadır. Her mevsim farklı güzelliğe sahip olan park, şehrin merkezinde insanların nefes alabileceği, piknik yapabileceğiniz, çocuklarıyla vakit geçirebileceğiz nitelikte bir parktır.

İçerisinde barındırdığı spor alanları, koşu parkurları ve piknik alanları tercih edilmesinde en büyük rolü oynuyor. Ailenizle hem spor yapmak hem de çocuklarınızla vakit geçirmek için bu parkı tercih edebilirsiniz.

Uzun spor parkuru ve spor alanları ile sporseverlerin ilk durağı olan parkta gün içerisinde 7’den 70’e birçok vatandaş yürüyüş, koşu ve spor yapmak için parkı ziyaret ediyor.

Burada yapılacak belki de en güzel şeylerden bir tanesi de havuz kenarındaki banklardan birinde arkadaşlarınla oturup saatlerce sohbet etmek. Kurtuluş Parkı’nın içinde zaten büfeler yer almakta. Bunun dışında parkın yakın çevresinde de marketler mevcut. Burada içeceğinizi, yiyeceğinizi alip burada oturabilirsiniz.

Kurtuluş Parkı’nda havaların güzel olduğu vakitlerde yeşilliklerde birçok kişinin oturup kitap okuduğunu görebilirsiniz. Siz de bu tarz bir ortam ariyorsanız Kurtuluş Parkı bunun için oldukça uygun. Eğer köpeğiniz var ve gezdirecek bir yer arıyorsanız Kurtuluş Parkı yine bunun için doğru adres olacaktır.

En yakın zamanda sizleri Kurtuluş Parkında ağırlamak üzere…

Fotoğraflar

İstatistik

445 Görüntüleme
0 Değerlendirme
0 Favori
0 Paylaşma

Kategoriler

Harita

Sahiplik Talebi Listesi

Bu sizin işiniz mi?

Sahiplik talebi, işletmenizi yönetmenin ve korumanın en iyi yoludur.