Güdül

We Love Ankara ile Güdül'ü Keşfet

Nüfusu                             : 8.891 kişi
Yüzölçümü                      : 419 km2
Rakımı                             : 720 m
Şehir Merkezine Uzaklığı: 90 km

Ankara’nın 90 km kuzeybatısında yer alan ilçenin komşuları Kıbrıscık, Beypazarı, Ayaş ve Çamlıdere ilçeleridir. Karasal iklim görülen ilçenin topraklarına Sakarya nehrinin kolları olan Kirmir, Suvari ve İlhan çayları hayat verir. Köroğlu dağları bağlantılı Güvercinlik tepesi (1528 m), Kavaklı dağı (1983 m), Dikmen tepesi (1151 m), Sivri tepe (1341 m) ilçenin yükseltilerini oluştururlar. Yazın piknik yapılabilecek yaylaların yer aldığı ilçenin bitki örtüsünü meşelik alanlar ve çam ormanları oluşturur. İlçenin ekonomisi bahçecilik, hayvancılık ve tarıma dayalıdır. Tiftik Keçisi yetiştiriciliği, sebze üretimi ve süt üretimi ilçe ekonomisine yön verir. İlçede pomza taşı, çimento hammadeleri, kaolen, perlit madenleri işlenmektedir. Son zamanlarda bağcılık önem kazanmış bazı yöreler sofralık üzümleri ile ön plana çıkar. Bunun yanı sıra, kiraz, domates, havuç gibi bitkiler de yetiştirilmektedir. Son zamanlarda Çağa beldesi sınırları içinde bulunan jeotermal kaynakların işletilmeye açılma çalışmaları sürmektedir.

İlçenin tarihi M.Ö. 3.000–3.500 yıllarına kadar uzanır. Kirmir çayı vadisinde bulunan mağaralarda yapılan incelemeler bu bölgede Hitit uygarlığının varlığını kanıtlar. Hitit devletinin yıkılmasından sonra bölge merkezi İzmit olan Bitinya Krallığına bağlanmıştır. Vadinin İnözü mevkiinde mağaralarda Hristiyanlığın izleri görülmektedir. Kayalarda haç işaretleri içeren sıvalar bu yerleşim yerinin Romalılar tarafından kullanıldığını gösterir. Ayrıca; ilçenin Çağa kasabasında ortaya çıkarılan Çoban Hamamı, antik kaynaklara göre, Avrupa’dan gelip Kudüs’e devam eden Hacı Yolu üzerinde yer alır. Bu alanın Roma döneminden itibaren termal kaynaklara bağlı olarak bir sağlık işlevi gören bir merkez olduğunu söylemek mümkündür. Güdül ve çevresindeki bağlarda ve köylerde çıkan taşlardan, çanaklardan ve hayvan şekillerinden ve toprak küplerden bu bölgenin Bizans İmparatorluğu döneminde de yerleşim alanı olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır.

Malazgirt Savaşı (1071) sonucu Anadolu toprakları Selçuklu Türklerine açılınca Güdül ve çevresi de bu devletin yönetimine geçer. İlçe de Selçuklu hükümdarı Mesut Emiri Şahabüddevlet Güdül Bey tarafından kurulmuştur.

İlçenin turist çekim alanları içinde İnözü vadisinde yer alan ve sırayla Hitit, Frig ve Roma uygarlıklarınca kullanılan mağaralar yer alır. İlçenin Kirmir vadisi doğa yürüyüşü ve bisiklet turizmi ve Sorgun köyü içinde yer alan Sorgun yaylası dağ ve doğa yürüyüşü, çadırlı kamping, günübirlik dinlenme ve sportif olta balıkçılığı için uygun alanlardır. Kasım Baba Türbesi, Samutbaba Türbesi Kirmir çayı vadisinde yer alan inanç turizmi merkezleridir. İlçede yer alan Kavaklı dağı Güdül ve Dörtdivan ilçelerini kapsar. Bu alanda Savari deresinin oluşturduğu 10 km uzunluğundaki vadide kara akbaba üreme alanı yer alır.

İlçede Haziran ayı içinde Kiraz Festivali ve Temmuz ayı için Kapama Şöleni düzenlenmektedir. Bu şölen sırasında ilçenin mutfağı katılımcılara sergilenmektedir. İlçenin sayılı yemekleri arasında Ocakaşı, göceaşı, mancar, mıhlama, mercimek pilavı, ekşili dolma, güdül kapaması, sübere, sulguç, keyman gibi yemeklerin yanı sıra, höşmerim, şibit ve haside gibi tatlılar yer alır.

İlçenin İdari Yönetimi

Yönetim Biriminin Adı :Tel No:Faks No:
Kaymakamlık728 10 01728 17 98
Belediye Başkanlığı728 10 86728 12 27
Cumhuriyet Başsavcılığı728 10 04728 02 32
Halk Eğitim Müdürlüğü728 10 34
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü728 11 44728 13 25
İlçe Sağlık Müdürlüğü728 02 09728 13 83
Jandarma Komutanlığı728 02 00728 10 84