Muhammed Ali Esertepe Parkı
Muhammed Ali Esertepe Parkı
Muhammed Ali Esertepe Parkı
Muhammed Ali Esertepe Parkı
Muhammed Ali Esertepe Parkı
Muhammed Ali Esertepe Parkı
Muhammed Ali Esertepe Parkı
Muhammed Ali Esertepe Parkı
Muhammed Ali Esertepe Parkı
Muhammed Ali Esertepe Parkı
Muhammed Ali Esertepe Parkı

Muhammed Ali Esertepe Parkı

Ortalama İncelemeler

Açıklama

Parkın Genel Özellikleri

Piknik ve spor alanlarının bulunduğu parkta 135 adet pergola, 1 adet mini futbol sahası, 1 adet basketbol sahası ve izleyici tribünleri, 170 m2 kondisyon alanı ile 1.100 metre uzunluğunda 2,5 metre genişliğinde koşu yolu yer almaktadır. Parka araçlarıyla gelen ziyaretçileri için 640 araçlık otoparka sahip olan dev parkın içerisinde; aile yaşam merkezleri, halk eğitim merkezleri, gençlik merkezleri, kafeler, restoranlar, fast-food dükkanları, butik dükkanlar, amfi tiyatro, spor merkezleri bulunmaktadır.

Konumu

Keçiören ilçesine bağlıdır. Esertepe Parkı haritası Ankara ili içinde nerede olduğu harita merkezinde gösterilmektedir.

Ulaşım

Esertepe Parkı Vadisi konumuna en yakın duraklar:

21953 – Taha Akgül Spor Salonu 55 metre uzaklıkta, 1 dk yürüme mesafesi.

21280 – Kız Meslek Lisesi 362 metre uzaklıkta, 5 dk yürüme mesafesi.

21531 – Mevlana Durağı 490 metre uzaklıkta, 7 dk yürüme mesafesi.

Bu Otobüs hatları Esertepe Parkı Vadisi yakınından geçiyor: 278, 285, 286.

Bu Metro hatları Esertepe Parkı Vadisi yakınından geçiyor: M4, Dutluk

Tarihçe

Keçiören ilçesi Etlik ve Esertepe Mahalleleri arasında bulunan 2015 yılında açılışı yapılan park toplam 141.149 m2 alana sahiptir.54.146 m2 çim alan ve 15.600 m2 havuz alanının bulunduğu parkta 4 farklı noktada toplam 1.488 m2 çocuk oyun alanı da yer almaktadır. Piknik ve spor alanlarının bulunduğu parkta 135 adet pergola, 1 adet mini futbol sahası, 1 adet basketbol sahası ve izleyici tribünleri, 170 m2 kondisyon alanı ile 1.100 metre uzunluğunda 2,5 metre genişliğinde koşu yolu yer almaktadır. Parka araçlarıyla gelen ziyaretçileri için 640 araçlık otoparka sahip olan dev parkın içerisinde; aile yaşam merkezleri, halk eğitim merkezleri, gençlik merkezleri, kafeler, restoranlar, fastfood dükkanları, butik dükkanlar, amfi tiyatro, spor merkezleri bulunmaktadır.

Genel Bakış

Toplam büyüklüğü 174 bin metrekare olan bu dev parkta, 1 milyon 575 bin adet çalı grubu bitki ile 7 bin adet ibreli ve yapraklı ağaç bulunmaktadır. 5 bin metrekarelik çim alana sahip parkın en ilgi çeken bölümü ise dev Türkiye haritasının olduğu bölgedir. Toplam 10 bin metrekareye yapılan harita üzerinde gezintiye çıkan vatandaşlar, adeta Türkiye turu deneyimi yaşarken, çocuklar da bölgeleri ve şehirleri görerek ve hatta gezerek öğrenme imkanı bulmaktadır. Türkiye haritası, merdivenlerle bölgelere ayrılmış, her bölge siniri ise çim ve farklı peyzaj düzenlemesi ile çizilmiştir.

Parkın dört kapısı, Selçuklu, Osmanlı ve çağdaş Türkiye motifleriyle süslenmiştir. Ankara’nın geniş bir panoramasının izlenebildiği Esertepe Parkı, zemin itibariyle aslında bir seyir tepesi konumundadır. 130 metrelik seyir tepesinden tüm kent gözler önüne serilir. Etlik ve Esertepe arasında bulunan bu seyir tepesine kolay ulaşım sağlamak amacıyla toplam 10 adet asansör kullanılmış, 38 tane de yürüyen merdiven yerleştirilmiştir. Engelli bireylerin, yaşlıların ve hamilelerin de kolaylıkla Seyir Tepesi’ne ulaşabilmesini sağlamak amacıyla yapılan düzenleme, tam anlamıyla Engelli Dostu Kent anlayışının bir ürünüdür.

Parkın içinde toplam 13 bin 500 metrekare kapalı alan vardır. İçinde hak eğitim merkezleri, gençlerin vakit geçirebileceği gençlik merkezleri, kafe, restoran ve fastfood dükkanları ile çeşitli butik dükkanlar bulunan bu alanda aynı zamanda bir de amfi tiyatro mevcuttur. Hem dinlence, hem eğlence anlayışıyla hayata geçirilen Eserpark’ta spor tutkunları da ihmal edilmemiştir. Toplam 1071 metre uzunluğundaki koşu yolunun yanı sıra 2 futbol 2 de basketbol sahası bulunmaktadır. Gençler ve kadınlar için kondisyon alanları, çocuklar için de üç adet oyun alanları bulunan Esentepe Parkı, otopark konusunda da son derece konforlu olup toplam 600 araca aynı anda ev sahipliği yapabilmektedir.

Neden Muhammed Ali Esertepe Parkı’na Gitmelisiniz?

Peki ‘Muhammed Ali Esertepe parkına neden gitmeliyim?‘ olursanız size şu şekilde anlatalım…

Kıyı şeridinde yürüyüş yaparken kendinizi bir sahil kasabasında hissedebileceksiniz ve özellikle gün doğumunda parkta bulunursanız hem güneşin hem de kuş seslerinin muhteşemliğine tanıklık edeceksiniz.

Hafta sonu aktiviteleriniz için dilerseniz çocuklarınızla çimlerde yuvarlanabileceğiniz muhteşem bir parkta bulunacaksınız. Birçok spor faaliyetlerini barındıran sahalarda, arkadaşlarınızla birlikte oynayabilir, kahvaltıdan akşam yemeğine kadar her beğeniye ve damak zevkine uygun sunum yapan mekanlarda dinlenebilirsiniz.

Güzel günlerde sizleri Muhammed Ali Esertepe Parkında ağırlamak üzere..

Fotoğraflar