Beypazarı

We Love Ankara ile Beypazarı'nı Keşfet

Nüfusu                              : 46.738 kişi
Yüzölçümü                       : 1.868 km2
Rakım                               : 675 m
Şehir Merkezine Uzaklığı : 99 km

İlçe, Ankara’nın kuzeybatısında, Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alır. İlçe ve çevresinde yapılan kazılarda bulunan eşya ve paralar üzerinde yapılan incelemeler sonucunda ilçenin Hitit, Frig, Galat, Roma, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarına ev sahipliği yaptığı anlaşılmaktadır. Beypazarı ilçesine tarihte ilk kez Luwi’lerce Kaya Doruğu Ülkesi anlamına gelen Lagania ismi verilmiştir. Roma döneminde İstanbul-Ankara-Bağdat gibi önemli merkezlerin geçiş yolları üzerinde idi. Kentin adının bu dönemde “Anastasiopolis” olarak değiştirildiği tarihi eser ve haritalardan anlaşılmaktadır. Kent Germiyanoğulları Beyliği döneminde beyliğin veziri Zinar Hezar tarafından Rumlardan alınmıştır. Bu bey şimdiki Beytepe mahallesinde büyük bir Pazaryeri kurdurur. Bu ünlü Pazar zamanla beyin adının sonundaki Hezar kelimesini unutturur. Böylece Hezar kelimesinin yerini Bey sözcüğünün aldığı ve ilçenin adı Beypazarı olarak değiştiği tahmin edilmektedir. İlçenin ilk yerleşim yerinin Derbencik köyü mevkii olduğu, zamanla İnözü Vadisi ve etrafına doğru genişlediği yapılan kazılardan anlaşılmıştır.

Halkının tamamını Orta Asya bölgesinden gelen Oğuz Türklerinin oluşturduğu Beypazarı ilçesi Osmanlı devletinin idaresine geçtikten sonra, günümüzde Bursa il sınırları içinde kalan Hüdavendigar Sancağına bağlı bir belde haline gelmiştir. 1863 yılından itibaren de Ankara Sancağına bağlı bir ilçe haline getirilmiştir.

İlçede görülmeye değer çok sayıda doğal turizm varlığı yer alır.

İnözü Vadisi: Doğal bitki örtüsü ve kültürel kalıntıları ile göze çarpar. İnözü Çayının aşındırıcı etkisiyle, iki tarafı balıksırtı görünümünde yükselen dik kayalardan oluşan vadi, doğaseverler için çok çekici bir mekandır. Bu vadinin yamaçlarındaki sarp kayalıklarda yer alan mağaralar eski yüzyılların ürünü olduğu ve o dönemlerde yörede yaşayan önemli kişilerin kıymetli eşyaları ile korunduğu mezarlar olduğu tahmin edilmektedir.

Eğriova Yaylası: Gür ormanı, pınarların oluşturduğu göleti ve doğa ile uyumlu ahşap evleri ile ziyaretçilere doğa ile baş başa kalma fırsatını sunar. Golf, dağ yürüyüşü, atlı gezinti gibi etkinler için elverişlidir. Yaylada her yıl düzenlenen “Karaşar Eğriova Yayla Şenliği” düzenlenmektedir. İlçenin Dereli köyü civarında, volkanik çökeltilerin yağmur, su, rüzgar gibi dış etkenlerle aşındırılması sonucu Peribacalarını andıran oluşumlar ortaya çıkmıştır. Bölgede, ayrıca; alabalık avcılığı için tesisler de bulunmaktadır.

İlçenin diğer doğal alanları arasında Kirmir çayı ve Gönen vadisi, Tekke yaylası ve ilçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Dutlu Tahtalı Termal Tesisleri yer alır.

Günümüzde az sayıda usta tarafından yaşatılan el sanatları, Beypazarı’nın başka bir gelir kaynağı ve aynı zamanda yaşattığı bir kültür hizmetidir. Bu el sanatları arasında Dövme Bakırcılık, Altın-Gümüş Telkari İşlemeciliği, Sırma İşlemeler, Dokumacılık, İpekli El Dokumacılığı, Semercilik, Saraçlık ve Demircilik yer alır.

Tarihi Beypazarı Evleri ile ünlü ilçe tarihin yaşayan izlerini de barındırır. Bu eserler arasında 13. yüzyıldan kalma Selçuklu dönemi eseri olan Boğazkesen Kümbeti,1863 yılında yapılan Osmanlı dönemi klasik şehir için hanlarından Suluhan Kervansarayı, Selçuklu mimari tarzında yapılan Akşemsettin Camii, Sultan Alaaddin Camii ve Kurşunlu Camii yer alır.

“Beypazarı Tarih ve Kültür Evi” olarak düzenlenen konak şehrin kültür aynası gibidir. İlçenin kültürünü yansıtan eserleri, kıymetli madenleri, antika eşyaları ve Beypazarı tarihine ışık tutan tarihi belgeleri sergileyen konak çok sayıda ziyaretçinin ilgi odağıdır.

Zengin bir mutfağa sahip olan ilçenin tanınan yemekleri arasında Göveç, Dolma, Baklava, Höşmerim ve Beypazarı Kurusu sayılabilir.

İlçe şifalı suları ile de ünlüdür. İlçe merkezine 20 km uzakta yer alan Dutlu Tahtalı Termal Tesisleri romatizma, deri, solunum yolu hastalıkları, iç salgı sistemi, böbrek ve kireçlenme gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Kapullu Kaplıcası başka bir zenginliğidir ilçenin. Bölgede Kocakaya Maden Suyu Tesisleri de yer alır.

İlçenin İdari Yönetimi

Yönetim Biriminin Adı :Tel No:Faks No:
Kaymakamlık763 10 04/ 763 21 48763 22 91
Belediye Başkanlığı762 25 10763 13 58
Cumhuriyet Başsavcılığı763 10 05/ 763 64 69 
Halk Eğitim Merkezi763 22 90763 28 90
İlçe Emniyet Müdürlüğü763 29 99 
İlçe Kütüphane Müdürlüğü763 11 73762 64 43
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü763 26 25762 45 85763 10 54
İlçe Sağlık Müdürlüğü762 77 46762 28 77
Jandarma Komutanlığı763 01 01/763 10 10763 01 01