Ankara Büyülü Fener Kızılay
Ankara Büyülü Fener Kızılay

Ankara Büyülü Fener Kızılay

Ortalama İncelemeler

Fotoğraflar

Hakkında

Sinema Hakkında

1 Haziran 1983’te Milliyet ve Cumhuriyet gazetelerinde, kültür- sanat ilanları ile işe koyulan Denk, kısa sürede, ofset ön hazırlık tesislerini kurarak, reklam ajanslarına grafik ve teknik hizmetler sundu. Ankara’daki birçok kurumun; dergi, kitap ve benzeri yayınlarını tasarlayıp, basımlarını sağladı. 1987 yılında Kızılırmak Sineması ile sinemacılık serüveni başlayan Denk, burada birçok yeniliğe imza attı. Tiyatrolar, söyleşiler, konserler, galalar ile tam bir kültür merkezi gibi çalışan Kızılırmak Sineması’nı 1997’de bıraktı.

1989’da pasajdan sinemaya dönüştürülen Beyoğlu Sineması’na ortak olan Denk, aynı yıl, Beyazperde isimli aylık bir sinema dergisi yayınladı. Yedi sayı çıkan dergi, sinemaseverler tarafından büyük ilgi gördü. Denk 1991 yılında Kavaklıdere Sineması’nı kiralayıp çağdaş konuma getirdi. Festivallerin vazgeçilmez durağı Kavaklıdere Sineması, “ilk gece sineması” ve “ilk çocuk cafe” uygulamaları ile dikkatleri çekti. Kavaklıdere Sineması nitelikli Avrupa ve Türk filmlerini gösterdiği için Avrupa Konseyi’ne bağlı Eurimages-Europa Cinemas tarafından da desteklenmekte.

Sinema 1999 yılında Ankara Film Festivali tarafından”… nitelikli sinemanın izlenmesine yaptığı katkılardan ötürü…” kitle iletişim Ödülü’ne değer bulundu. Denk 1996 yılında, Ankara’da son dönemlerin en modern sineması Büyülü Fener’i inşa etti.
Salonların isimlerini düzenlenen bir yarışmayla tespit etti. Atıf Yılmaz, Türkan şoray ve şener şen gibi önemli sanatçıların isimlerini salonlara vererek, onları yaşarken onurlandırmaya çalıştı. Denk’in kurucusu ve sahibi ırfan Demirkol 1997 yılında Tempo dergisi tarafından, Ankara’nın vazgeçilemeyen 100 kişisinden biri seçildi.

Denk, son dönemde açılan ilk açıkhava sinemaları olan, Altınpark, Sheraton Hotel ve Bilkent Hotel açıkhava sinemalarını açtı, işletti ve bıraktı. 1998’de Eric Zonca’nın “Meleklerin Düş Yaşamı”, Carlos Saura’nın “Tango”su ile film ithalatına başlayan Denk, 2001’de Cannes Altın Palmiye Ödülünü kazanan Nanni Moretti imzalı “Oğul Odası” ve Afgan kadınının şaşırtıcı dramını yansıtan Mohsen Makhmalbaf filmi “Kandahar” ile film ithalatındaki iddiasını ortaya koydu. 2007 de Sam Garbarski’nın Irına Palm, Daniele Luchetti’nin Abim Evin Tek Çocuğu gibi toplam 12 filmi Türkiye’ye kazandırdı.

7 Mayıs 2002’de, Kültür Bakanı ıstemihan Talay ve sinema sanatçıları tarafından temeli atılan Kızılay Büyülü Fener Kültür Merkezi, Denk’in son projesi. 2004 yılında açılması planlanan merkez, 11 salondan oluşuyor. Ankara’nın en çok salonlu sineması olarak 29 Ocak 2005 tarihinde, pek çok seçkin davetlinin katılımı ile dönemin Kültür Bakanı Erkan Mumcu tarafından açılmıştır.

Konumu

Meşrutiyet C. Hatay Sk No:18 Kızılay 06650 Ankara

Ulaşım

Sayfamızda bulunan harita bölümündeki ”yol tarifi al” butonuna tıklayarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstatistik

7 Görüntüleme
0 Değerlendirme
0 Favori
0 Paylaşma

Teknoloji (IMAX VS.)

Harita

Sahiplik Talebi Listesi

Bu sizin işiniz mi?

Sahiplik talebi, işletmenizi yönetmenin ve korumanın en iyi yoludur.