Uğur Mumcu Parkı
Uğur Mumcu Parkı
Uğur Mumcu Parkı
Uğur Mumcu Parkı
Uğur Mumcu Parkı
Uğur Mumcu Parkı

Uğur Mumcu Parkı

Ortalama İncelemeler

Açıklama

Parkın Genel Özellikleri

 Uğur Mumcu Parkı, Çukurambar Mahallesi içerisinde, Mustafa Kemal, Söğütözü, İşçi Blokları, Çiğdem ve Üniversiteler Mahalleleri arasında bulunan 90.000 m² alan üzerinde bulunmaktadır. Uğur Mumcu Parkı’nda projelendirilen farklı bitkileri ve bunların gelişimini gösteren koleksiyon bahçeleri, eğitim ve seminer alanları bölgenin yeni kazanacağı niteliklere tamamen uygun bir yapı sağlayarak kültürel çeşitliliği arttırmaktadır. Alan şehrin kalabalığından, karmaşasından olabildiğince soyutlanarak doğal bir mekân yaratmaktadır. Yaratılan bu doğal ortam içerisinde kullanıcıların eğlence ve dinlenme ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla bakı terasları, gözlem noktaları, çocuklara özel doğal  oyun alanları, kır kahveleri, dinlenme alanları, bisiklet yolları, biyolojik göleti, pony park’ı bulunmaktadır. Uğur Mumcu Parkı sahip olduğu farklı niteliklerle Ankara’nın en önemli rekreasyon alanlarından birisi olmuştur. Bunun yanı sıra, Uğur Mumcu Parkı’nın doğayla buluşturmayı öne çıkaran özellikleri ve bitkisel çeşitliliği ile Türkiye’nin en iyi rekreasyon alanları arasında, en ön sıralarda yer almasını hedeflemektedir. Parka gelen vatandaşları girişte karşılayacak olan Uğur Mumcu anıtı ise üç aylık bir çalışmanın sonunda tamamlandı. 3 metre 40 santim yüksekliğindeki anıt heykel 200 kilo ağırlığında. Ön tarafında bulunan “Uğurlar Olsun”  yazısıyla dikkat çeken anıtta, Uğur Mumcu sağ ve sol yanında bulunan ve ellerinden tuttuğu bir kız ve bir erkek çocuk ile betimlendi. 

Konumu

Öğretmenler Caddesi Çankaya Üniversitesi Yanı Çukurambar/ANKARA

Ulaşım

Sayfamızda bulunan harita bölümündeki ”yol tarifi al” butonuna tıklayarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tarihçe

Uğur Mumcu Parkı 24 Ocak 2018 tarihinde hizmete girmiştir.

Neden Uğur Mumcu Parkı’na Gitmelisiniz?

Peki “Uğur Mumcu Parkı’na neden gitmeliyim?” diye soracak olursanız size şu şekilde anlatalım…
Konumunun merkezi olması tercih etmeniz açısından çok önemli. Birçok kişinin gün içinde uğradığı veya geçmiş olduğu bir bölgede yer alan Uğur Mumcu Parkı, gün içinde soluklanabileceğiniz, şehrin ortasında doğayla aniden baş başa kalabileceğiniz hem güvenli hem de tabiatla tam anlamıyla uyumlu bir park.
Sadece bitkisel olarak değil birçok kuş türünün göç rotasında yer alan parkımız aynı zamanda Pakistan papağanlarına da ev sahipliği yapmaktadır.
Dilerseniz hafta içi dilerseniz hafta sonu her mevsimde ziyaret edip ailenizle piknik yapabileceğiniz geniş ve ferah çimlik alanları ziyaretçiler için son derece cezbedici.
Güzel günlerde sizleri Uğur Mumcu Parkında ağırlamak üzere..

Fotoğraflar