Şule Çet Parkı
Şule Çet Parkı
Şule Çet Parkı
Şule Çet Parkı
Şule Çet Parkı
Şule Çet Parkı
Şule Çet Parkı
Şule Çet Parkı
Şule Çet Parkı
Şule Çet Parkı
Şule Çet Parkı
Şule Çet Parkı
Şule Çet Parkı
Şule Çet Parkı
Şule Çet Parkı
Şule Çet Parkı

Şule Çet Parkı

Ortalama İncelemeler

Açıklama

Parkın Genel Özellikleri

Şule Çet Parkı, bulunduğu bölgeye yeni ve birçok fonksiyonlu yeşil alan kazandırmanın amaçlandığı ve hayatını acı bir şekilde kaybeden Şule Çet’in isminin verilerek ölümsüzleştirildiği bir parktır. Mevcut çoğu parktan farklılığı, içerisinde bisiklet yolunun bulunmasıdır.

Konumu

Şule Çet Parkı Çankaya İlçesi Ahlatlıbel Mahallesi 1898. Sokak üzerinde bulunmaktadır. Eski İncek Mektebim Koleji’nin hemen yanında, CTE Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Personeli Ankara Eğitim Merkezi-İncek Yerleşkesi’nin hemen karşısındadır.

Ulaşım

Kızılay Meydanı‘ndan 192 ve 193 numaralı otobüslerden birine binerek İncek Bulvarı üzerinde Ahlatlıbel Mahallesi durağında ininiz ve buradan da kısa bir yürüme mesafesi ile 50 dk da Şule Çet Parkı’na varabilirsiniz.

Bilkent Metro İstasyonu‘ndan 191 ve 193 numaralı otobüslerden birine binerek otobüslerden birine bininiz ve Doğa Koleji önünce ininiz. 200 m yürüme mesafesinden sonra parka ulaşabilirsiniz.

Eğer kendi aracınızı kullanarak parka gitmeye karar verirseniz, Mevlana bulvarı ve İncek Şht. Savcı Mehmet Selim Kiraz Bulvarı ile 25 dk da Kızılay’dan ulaşabilirsiniz.

Ya da Çiftlik Kavşağı’ndan Anadolu Bulvarı üzerinden yine Mevlana Bulvarı’na bağlanarak 21 dk gibi kısa bir sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tarihçe

Zamanında dikilmiş yoğun sedir ağaçlarının yanı sıra birçok ağaç ve çalı çeşidini bulunduran, fakat yapımına kadar atıl bir şekilde bulunan bu park 29 Ekim 2020 tarihinde açılmıştır.

Genel Bakış

Park, mevcut olan ve iyileştirilen bitki örtüsü ile kent yoğunluğundan kaçabilme imkanı sağlamaktadır. İçerisinde barındırdığı günlük ve temel fonksiyonlarla Ankaralılara yeni ve nitelikli yeşil alan kazandırılmıştır.

Bahsedilen fonksiyonlardan en önemlisi 700 m uzunluğunda bulunan bisiklet yoludur. Bunların dışında gezinti yolları ile günlük yürüyüşlerinizi yapabilir ve yorulduğunuzda – dinleneme köşelerinde oturabilirsiniz.

Doğal malzemelerin kullanıldığı iki adet çocuk oyun alanı ile yetişkinlerin yanı sıra çocukların da hoşça vakit geçirebileceği bir parktır. Nitelikli kum malzeme ile zemini oluşturulan oyun alanlarının etrafı da ahşap çitler ile çevrilidir. Ayrıca bir adet fitness alanı da bulunmaktadır.

Parkta bulunan meydanların birinde, adını aldığı Şule Çet için de bir anıt bulunurken, diğer meydan içerisinde de bir fiskiyeli havuz bulunmaktadır.

Park alanının ortasından geçen sokak üzerine bir arkad yerleştirilmiş ve bu arkad renkli şemsiyeler ile donatılmıştır. Böylece parkın bütünlüğü korunmuştur.

Parkın temizlik ihtiyacı büyük bir titizlikle karşılanırken bu temizlik hassasiyetine dahil olan 1 adet WC, 1 adet mescit bulunmaktadır.

Neden Şule Çet Parkı’na Gitmelisiniz?

Peki, ‘Şule Çet Parkı’na neden gitmeliyim?‘ diye soracak olursanız size şu şekilde anlatalım…

İster hafta içi, ister hafta sonu olsun spor faaliyetlerini gerçekleştirmek için, doğa ile iç içe vakit geçirmek için, yoğun şehir hayatı ile aranıza bir duvar çekmek için kısa da olsa dinlenebileceğiniz bir parka bulunabilirsiniz.

Yetişkinler, arkadaşları ile piknik yaparken, çocuklar da oyun alanlarında eğlenecekler, belki ailecek yürüyüş yapacak ve en önemlisi sedir ağaçları arasında bisiklet sürmenin keyfini yaşayabileceksiniz.

Şemsiyelerle bezenmiş arkadın hoş bir fon oluşturduğunu keşfederek fotoğraf çekmekten veya çektirmekten çok hoşlanacaksınız.

Güzel günlerde sizleri Şule Çet Parkında ağırlamak üzere..

Fotoğraflar

İstatistik

7 Görüntüleme
0 Değerlendirme
0 Favori
0 Paylaşma

Kategoriler

Harita

Sahiplik Talebi Listesi

Bu sizin işiniz mi?

Sahiplik talebi, işletmenizi yönetmenin ve korumanın en iyi yoludur.