Kuğulu Park
Kuğulu Park
Kuğulu Park
Kuğulu Park
Kuğulu Park
Kuğulu Park

Kuğulu Park

Ortalama İncelemeler

Açıklama

Parkın Genel Özellikleri

Kuğulu Park, Ankara şehrinin Kavaklıdere mahallesinde bulunan bir parktır. Park, Tunalı Hilmi Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Polonya Caddesi’nin arasındadır. Ankara’da bulunun meşhur Kuğulu Park’ın en dikkat çekici özelliklerinden biri, şüphesiz ki parkın havuzunda yer alan kazlar, ördekler ve kuğulardır. Binlerce ziyaretçi havuzdaki bu sevimli canlıları görebilmek için Kuğulu Park ziyareti gerçekleştirmektedir.

Kuğulu Park’ta parkın simgesi olan kuğularla, kazlar ve ördeklerle birlikte 24 farklı kuş türü bulunmasının yanında, doğal bitkiler içinde yer alan kavak, leylak, erguvan, çeşitli çalı gruplarıyla birlikte mevsimlik çiçekler de yer almaktadır. Kuğulu Park, bu açıdan önem teşkil eden bir kültür mirasıdır.

Parktaki havuzun yanı sıra, çocuk oyun alanları ve Atatürk Bulvarı’na bakan kısmında bir kafeterya vardır. Parkın girişinde, 2006’da dikilen, Ümit Öztürk’in eseri, Tunalı Hilmi’nin heykeli bulunur. Muzaffer Ertoran tarafından yapılmış olan Öpüşenler adlı eser parktaki bir diğer heykeldir. Günümüzde kuğuları, kazları ve ördekleri ile bilinen parkta 24 farklı kuş türü bulunmaktadır ve bunlar parkta bir panoda belirtilmiştir. Parkta kavakların yanı sıra, çınar, erguvan ve alıç ağaçları ile çeşitli çalı grupları yer alır.

Tarihi ve doğal güzelliği nedeniyle Kültür Bakanlığı Ankara Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından sit alanı olarak belirlenmiştir. Parka bitişik olan And Evi ve bahçesi de Anıtlar Kurulu kararı ile koruma altındadır.

Konumu

Ulaşım

Kızılay Meydanı‘ndan 135188407413 numaralı otobüslerden birine binerek Kuğulu Park durağında indiğinizde Kuğulu Park’a ulaşabilirsiniz.

Tarihçesi

Kuğulu parkın bulunduğu arazi, park olmadan önce içinden dere geçen kavaklık bir araziydi. Tunalı Hilmi Caddesi’ni de kapsayan Kavaklıdere semti, ismini bu dere ve kavak ağaçlarından alır. Arazinin güney tarafında Polonya Sefaretinin bahçeleri, kuzeyinde ise Kavaklıdere Şarapları’nın sahibi Cenap And’ın 1955’te yaptırdığı Sevda ve Cenap And Evi vardı. Kavaklıdere’den arta kalan gölet ve çevresi arazi 1958’de Ankara Belediyesi tarafından park haline getirilmiştir.

1957’de Atatürk Bulvarı’nın genişletilmesi için Polonya Sefareti topraklarının bir kısmı alınmıştı, 1964’te Polonya’nın bu kaybını tazmin etmek için Sefaret topraklarına bitişik başka topraklar ve bu arada Kuğulu Park’ın bir kısmı sefarete verildi.

Başta halktan fazla ilgi görmeyen park, Vedat Dalokay’ın belediye başkanlığı (1973-77) sırasında yeniden düzenlenince popüler bir yer oldu. Parkın adı, kurulduğu yıllarda Viyana Belediyesi tarafından hediye edilen beyaz kuğulardan gelir. Kuğulu parkın kuğularından üçü daha sonra Seymenler parkına nakledilmiştir.[8] Bu kuğular daha sonra değişik zamanlarda Kuğulu Park’a geri dönmek için uçarken yüksek binalara veya ağaçlara çarpma sonucu ölmüşlerdir. Park’ta hâlen bulunan kara kuğular (Cygnus atratus) Çin hükümetinin hediyeleridir ve Pekin’den gelmişlerdir.

Kuğulu Park Ankara’nın sevilen parklarındandır. 2007’de hizmete açılan ve parkın yanından geçen Kuğulu Altgeçidi inşaatı sırasında, parkın kaldırılacağı söylentileri üzerine 2006’da protesto gösterileri düzenlendi. 2008 yılında, alt geçitin Kuğulu Park’taki bazı ağaçların kurumasına neden olduğu iddia edilmiştir.

Fotoğraflar

İstatistik

126 Görüntüleme
0 Değerlendirme
0 Favori
0 Paylaşma

Kategoriler

Harita

Sahiplik Talebi Listesi

Bu sizin işiniz mi?

Sahiplik talebi, işletmenizi yönetmenin ve korumanın en iyi yoludur.