Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park
Gazi Park

Gazi Park

Ortalama İncelemeler

Açıklama

Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’da bir çiftlik kurma arzusuyla bozkır ortasına Yeni Başkent Ankara’nın halkı için bir doğa güzelliği ve sosyal yaşam alanı yaratma isteği ile oluşturduğu Atatürk Orman Çiftliği arazileri günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Bu arazilerden biri olan eski Tekel Bira Fabrikası yanında bulunan, yıllarca atıl ve izbe bir görünüm arz eden bu alan tekrar hizmete kazandırılmıştır. Konumu Gazi Park; Etimesgut, Bahçekapı Mahallesi sınırları içerisinde Güvercinlik Cad. – Çiftlik Cad. kesişiminde yer almaktadır. Çiftlik Yerleşkesine komşu olup merkezi bir konumdadır.

Ulaşım

Merkezi konumu sebebi ile birçok ulaşım alternatifine sahiptir.

Şahsi araç ile gidecek ziyaretçiler için Çiftlik yerleşkesinde, Sümer Holding A.Ş. Genel Müdürlüğü yanında yer almaktadır.

Tarihçe Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’da bir çiftlik kurma arzusuyla bozkır ortasına Yeni Başkent Ankara’nın halkı için bir doğa güzelliği ve sosyal yaşam alanı yaratma isteği ile oluşturduğu Atatürk Orman Çiftliği arazileri günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Bu arazilerden biri olan eski Tekel Bira Fabrikası yanında bulunan, yıllarca atıl ve izbe bir görünüm arz eden bu alan, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 30 Ağustos 2021 tarihinde tekrar hizmete kazandırılmıştır. Böylece Atatürk’ün mirasını terk ederek değil topluma tekrar kazandırarak sahip çıkmaktayız. Toplamda 61.321 m2’den oluşan bu park tasarlanırken, mevcut bitki dokusu ve yapısal elemanları ile doğal bir park olması hedeflenmiştir ve mevcutta bulunan doğal materyallere gerekmedikçe hiçbir müdahale yapılmamıştır.

Öncelikle alanda mevcut gezinti yolları korunarak her bölgeye erişim imkânı sağlanmıştır. Park içerisinde araç sirkülasyonuna izin verilmemiş ve yaya dolaşımı engellenmemiştir. Park alanına Güvercinlik Caddesi’nden hem yaya hem de araç giriş çıkışı, Çiftlik Caddesi’nden ise sadece yaya giriş-çıkışı sağlanmaktadır. Giriş-çıkış bölgeleri için ahşap malzemeli kapılar tasarlanmıştır. Bu kapılar alana hem kimlik kazandırmış hem de kontrollü ve güvenli giriş çıkış sağlanması amaçlanmıştır. Parka gelen ziyaretçilerimiz için yaklaşık 210 araçlık (9’u engelli araçlık) park alanı bulunmamaktadır.

Alana giriş yaptıktan sonra park, büyükten küçüğe herkese hitap eden aktivite ve dinlenme alanlarıyla her noktasında ziyaretçilere farklı kullanımlar sunacaktır. Minik tepelerin arasında bulunan çocuk oyun grupları, içinde Koi balıklarının da yüzdüğü Nilüfer Havuzu, Çocuk Oyun Alanı’nın dışında çocukların rahatça oynayabilecekleri Kum Havuzu ve günlük kullanımın yanı sıra özel etkinliklere de ev sahipliği yapacağı çayir etkinlik alanı bulunmaktadır. Bu çayir etkinlik alanı, akşamları açık hava sineması, küçük tiyatro gösterilerine ev sahipliği yapacakken gündüzleri de uçurtma şenliklerinin organize edildiği ya da serbest dinlenme veya oyun alanı olarak kullanılabileceği bir alandır. Hem su tüketiminin önüne geçmek hem de doğal ortamı bozmamak adına park genelinde orman alti örtüsü kullanılmıştır. Orman alti örtüsünün yanı sıra az ve özel alan oluşturmak için çim kullanılmıştır.

Ayrıca büyükler ve çocuklar için Basketbol Sahası, Badminton Kortu, Tenis Kortu ve Plaj Voleybolu Sahası ile spor tutkunları için Ankara’ya yeni bir mekân kazandırılmıştır. Sahaların hemen üstünde bulunan ahşap döşemeden oluşturulan terasta ise hem dinlenebilir hem de spor sahalarında oyuncuları izleyebilirsiniz. Spor sahalarının çevre duvarına, sahayı kullanan ziyaretçilere için özenle tasarlanmış grafiti çalışmaları yapılmıştır.

Parkın bir bölümünde insanlarla birlikte serbest olarak gezmesi planlanmış bir takım evcil hayvanlar bulunmaktadır. Bunlar; tavuk, horoz, tavşan, cüce keçi, tavus kuşu ve midilli atlarıdır. Parkın bitkisel dokusunun kazandırdığı avantaj ile hayvanların doğal ortamlarına uyumlu bir mekânda olmalarına dikkat edilmiştir. Böylece çocuklar kadar yetişkinlerin de merakla izlemek ve onları tanıması için güzel bir imkân sunmaktadır.

Park içerisinde temel kent mobilyalarının yanı sıra alanın doğal yapısına uygun sedir oturma birimleri yerleştirilmiştir. Doğal malzemelerden yapılan salıncak, hayvan figürleri, çocuk oyun elemanları parkın görsel etkisine katkı sağlamaktadır. Temel ihtiyaçlara yönelik bir adet WC bulunmaktadır. WC birimini içerisinde normal kadın ve erkek tuvalet, engelli tuvaleti ve bebek bakım ünitesi yer almaktadır.

Neden Gazi Parka Gitmelisiniz?

Peki ‘Gazi Parka neden gitmeliyim?’ diye soracak olursanız size şu şekilde anlatalım… Gazi Park şehir merkezinde nefes almanızı sağlayacaktır. Nilüfer göleti, yürüyüş yolları, piknik alanı, etkinlik çayırı, kafe&bistrosu, çocuk oyun alanları, spor alanları ile size doğayla içi içe bir ortam sunan, gün boyu vakit geçirilebilecek nitelikte bir park alanıdır.

Kendinizi, şehrin yoğunluğundan uzaklaştırıp hafta sonu aktiviteleriniz için ailenizle birlikte muhteşem bir alanda bulunacaksınız. Aileniz ve arkadaşlarınızla piknik yapabilir, yeşil alanların keyfini çıkarabilirsiniz. Güzel günlerde sizleri Gazi Parkta ağırlamak üzere…

Fotoğraflar