Türk Tarih Kurumu Kütüphanesi
Türk Tarih Kurumu Kütüphanesi

Türk Tarih Kurumu Kütüphanesi

Ortalama İncelemeler

Hakkında

Kütüphane Hakkında

Türk Tarih Kurumu Kütüphanesi 1931 yılının Nisan ayında kurulmuştur. Bu tarih kurumunun da kuruluş tarihidir. Türk Tarih Kurumu, çalışmalarının en büyük desteği olan kütüphanesini zenginleştirmek için kurulduğu günden itibaren büyük çaba harcamıştır.

Derme:
Türk Tarih Kurumu Kütüphanesi, Türk tarihi, Türkiye tarihi ve bunlarla ilgili konularda zengin ve değerli bilgi kaynaklarına sahip olan tek ihtisas kütüphanesidir.

Kütüphane dermesini oluşturan bilgi kaynakları:
Kitaplar
Süreli yayınlar (dergi, gazete)
Haritalar
El yazması eserler
Basılmamış telif ve çeviri eserler
Fotokopiler
Mikrofilm
Mikrofiş
CD-ROM
Video kaset

Kütüphane dermesini oluşturan bilgi kaynakları satın, değişim ve hediye yolları ile sağlanmaktadır. Kütüphane dermesini geliştirmede, yayın değişimi önemli bir yer tutmaktadır. 53 ülkeden Türk, Türkiye tarihi ve bunlarla ilgili alanlarda çalışan, araştırma ve yayın yapan 238 üniversite, akademi, enstitü, araştırma merkezi, bilimsel kurum ve kütüphaneleri ile işbirliği yapılarak yayın değişimi programı yürütülmektedir. Aynı zamanda yurt içinde de 64 üniversite, enstitü ve kurum kütüphanesi ile yayın değişimi gerçekleştirilmektedir.

Kütüphaneye, Kurumun calışma alanına giren konularda, 701 başlık süreli yayın halen gelmekte olup, bunun 422’si yurt dışında, 279’u ise yurt içinde yayınlanan süreli yayınlardır.

Konumu

Hacettepe, Kızılay Sk. No:4, 06230, 06230 Altındağ/Ankara

Ulaşım

Sayfamızda bulunan harita bölümündeki ”yol tarifi al” butonuna tıklayarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Fotoğraflar