Kızılay Alışveriş Merkezi
Kızılay Alışveriş Merkezi
Kızılay Alışveriş Merkezi

Kızılay Alışveriş Merkezi

Ortalama İncelemeler

Fotoğraflar

Hakkında

Genel Özellikleri

Tamamlanmasının ardından alışveriş merkezi olarak kullanılmaya başlanan bina, aslında bir ticari kompleks olarak tasarlanmıştı. Yapının bulunduğu noktada daha önceden Kızılay Parkı ve Türk Kızılayı’nın merkez binası bulunmaktaydı. Fakat bu bina yıkıldığı için yenisinin yapılması kararlaştırılarak bir yarışma açıldı. Yarışmayı ise Yatman’ın projesi kazandı. Eskiden burada bir meydan olduğu için bu ruhu korumak isteyen mimar, binanın girişini yayaların rahatça yürüyebileceği bir toplanma alanı olarak tasarladı. Ayrıca; binanın Kızılay tarafından kullanılacağı düşünüldüğü için de kan alma ünitelerinin yerleştirilebileceği şekilde planlanmıştı. Günümüzde yemek katı olarak hizmet veren en üst kısım ise çok amaçlı toplantı salonu olarak dizayn edilmişti. Esasen bir alışveriş merkezi için uygun olmayan binada bu yüzden sonraları birçok değişiklik yapıldı. Yaklaşık 7.000 metrekare arsa üzerine inşa edilen yapı, 37.988 metrekare kullanım alanına sahiptir.

Konumu

Kızılay, Atatürk Blv, AVM, D:No:96, 06442 Ankara

Ulaşım

Sayfamızda bulunan harita bölümündeki ”yol tarifi al” butonuna tıklayarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tarihçe

Uzun yıllar boyunca tamamlanamayan inşaatıyla meşhur olan alışveriş merkezinin projesi, 1980 yılında Affan Yatman tarafından çizildi. Çeşitli anlaşmazlıklar sebebiyle temeli ancak 1993 yılında atılabilen bina, 1999 yılında yap-işlet-devret yöntemiyle 25 yıllığına bir firmaya kiralandı. Fakat 2001 yılında ülke genelinde yaşanan ekonomik kriz sebebiyle inşaat çalışmalarına tekrar ara verilince, bu süreçte firma ile proje sahibi Türk Kızılayı davalık oldu. 2003 yılında, şirketle olan sözleşme iptal edildikten sonra uzun süre atıl halde bekleyen binanın yapımına ancak 2009’da devam edilebildi. İki yıllık bir çalışmanın ardından nihayetinde 2011 yılında bütün detayları tamamlanan yapı, aynı yılın Aralık ayında alıveriş merkezi olarak hizmete girdi.

Neden Kızılay Alışveriş Merkezi’ne Gitmelisiniz?

Peki “Kızılay Alışveriş Merkezi’ne neden gitmeliyim?” diye soracak olursanız size şu şekilde anlatalım… Konumunun merkezi olması tercih etmeniz açısından çok önemli. Birçok kişinin gün içinde uğradığı veya geçmiş olduğu bir bölgede yer alan Kızılay Alışveriş Merkezi, gün içinde soluklanabileceğiniz, şehrin ortasında hem güvenli hem de birçok mağazası ile tam anlamıyla ihtiyaçlarınıza hitap eden bir avm.
Dilerseniz hafta içi dilerseniz hafta sonu her mevsimde ziyaret edip ailenizle hem alışveriş yapabileceğiniz hemde eğlenci zaman geçirebileceğiniz ziyaretçiler için son derece cezbedici.
Güzel günlerde sizleri Kızılay Alışveriş Merkezinde ağırlamak üzere..

İstatistik

19 Görüntüleme
0 Değerlendirme
0 Favori
0 Paylaşma

Harita

Sahiplik Talebi

Bu sizin işiniz mi?

Sahiplik talebi, işletmenizi yönetmenin ve korumanın en iyi yoludur.