Sevgi Adası
Sevgi Adası
Sevgi Adası
Sevgi Adası
Sevgi Adası
Sevgi Adası
Sevgi Adası
Sevgi Adası
Sevgi Adası
Sevgi Adası
Sevgi Adası
Sevgi Adası
Sevgi Adası
Sevgi Adası
Sevgi Adası
Sevgi Adası
Sevgi Adası
Sevgi Adası
Sevgi Adası

Sevgi Adası

Ortalama İncelemeler

Açıklama

Halk arasında Yanar Döner Gelin Düğmesi, Türbe yada Kırmızı Peygamber Çiçeği ve Hasırcı Çiçeği olarak da bilinmektedir.

Sevgi Çiçeği tek yilik, kazık kok yapan, pembe-kırmızı renkli çiçekleri sahip bir bitkidir. Çiçekleri Nisan ayında açmaya başlayıp Temmuz ayına kadar çiçekli kalmaktadır.

Tarla ve yol kenarlan, ekili araziler ve nadas alanlar, killi alkali derin topraklar bitkinin Habitatini oluşturur.

Doğal alanların yerleşme açılması, habitat bozulması, yoğun tarım, herbisit kulanimi, anız yakılması kuş zararlan, yanlış zamanda toplanması gibi nedenlerden dolayı nesli tehlike altına girmiştir.

Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) kriterlerine göre nesli tehlike altında olan Sevgi Çiçeği 2009 yılında Viyana’da Dünya Endemikler Kraliçesi seçilmiştir.

GÖLBAŞI SEVGİ ÇİÇEĞİ

Mogan Gölü’nün iki yakasında bir genç kız, bir delikanlı…

Birbirlerini görmüşler, sevdaya düşmüşler.

Birbirlerine türküler maniler söyler

Kalplerindeki güzellikleri dillendirirlermiş

Kimseler bilmezmiş bu sevdanın büyüklüğünü,

Onlara eşlik eden göl rüzgâr, çiçeklerden ve kuşlardan başka …

Gözleri birbirlerinden başka bir şey görmez bu aşıkların

Biri Hacılar köyü Hüseyin Avlusu Mevkii’nden, Diğeri Karaoğlan Köyü,

Sızak Mevkii’nden Ama önemli olan Köylerin uzaklığı değil, Asıl engel ,bu sevdayı haber alan delikanlının ağa babası…

“Oğlum kala kala bu fakir kıza mı kaldı?

Ben ne ağa kızlarını gelinim olmaya layık görmezken…

Reva mı bu bana ?” demiş.

Gizli gizli buluşur olmuş gençler…

Ama gönülleri yareli..

Sevdalarının sonunun ince hastalık olacağını ne bilsinler…

Kavuşmamak hasta etmiş sevgilileri…

Onların bu haline tanıklık eden çiçekler

O gün bu gündür Göl’ün kıyılarında sevgi çiçek’i açar

Seda dolu yüreklerinden taşan sevgiyi

Ve sevginin ölümle sona ermediğine kanıtlarcasına…

Ankara’nın önemli değerlerinden olan Sevgi Çiçeğinin tanıtımı ve endemik bitkilerle ilgili farkındalığı arttırmak amacıyla Gölbaşı ilçesinde bulunan Mogan Park içerisindeki seyir kulesinin bulunduğu adanın “Sevgi Adası” olarak düzenlemesi yapılmıştır.

Bu çalışmada adaya Sevgi Adası ismi verilmiş, adanın iki yanındaki çim alanda Sevgi Çiçeği deseninde çiçeklik alanlar oluşturulmuştur. Bu alanlara Sevgi Çiçeği tohumlarının ekimi yapılacaktır. Söz konusu alanda ziyaretçiler Nisan-Temmuz ayları arasında muhteşem pembe çiçekleri ile Sevgi Çiçeğini izleme şansı yakalayacaklardır.

Sevgi adasına gelen ziyaretçiler hem Sevgi Çiçeğini tanımış, hem de güzel hatıralarını ölümsüzleştirecekleri fotoğraflar çekecekleri bir ortamı yakalamış olacaklardır.

Adaya gelen ziyaretçiler sevdikleriyle hiç ayrılmamayı temsilen köprü üzerinde yapılan “Sevgi Kilidi” alanına yanlarında getirdikleri kilitleri takabileceklerdir.

Ankara, konumu nedeniyle Türkiye Florasına göre bitki çeşitliliği bakımından zengin bir şehirdir. İlçelerimizde görülen birçok endemik bitki türü bulunmaktadır. Ancak, Ankara’da, artan nüfus baskısı ile şehir merkezi ve yakın çevresinde yaşayan bitkilerin doğal yaşam alanları gün geçtikçe azalmaktadır. Bunun doğal sonucu olarak Ankara’nın florasında yer alan endemik bitkilerin birçoğu yok olmuş ya da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Ankara’da yaşayan Endemik bitkilerin yalnızca şehrimizin ve ülkemizin bir değeri olmadığı, tüm dünya ekosistemin bir parçası olduğu düşüncesiyle; Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak endemik bitkilerin tanınması ve korunması konusuna son derece önem veriyoruz.

Ankara’da yaşayan endemik bitki türlerinin korunması, tanıtılması ve bu konuda farkındalığın arttırılması adına Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız çalışmalardan biri de bugün burada açılışını yaptığımız “Sevgi Adası” düzenlemesidir.

Ankara’nın önemli değerlerinden olan Sevgi Çiçeğinin tanıtımı ve endemik bitkilerle ilgili farkındalığı arttırmak amacıyla Mogan Parkımız içerisindeki seyir kulesinin bulunduğu bu adaya “Sevgi Adası” ismi verilmiştir. Adanın iki yanındaki çim alanda Sevgi Çiçeği deseninde çiçeklik alanlar oluşturulmuştur. Hazırladığımız bu alanlara Gölbaşının simgesi olan Sevgi Çiçeği tohumlarının ekimini hep birlikte yapacağız. Bu adaya gelen ziyaretçiler Nisan-Temmuz ayları arasında muhteşem pembe çiçekleri ile Sevgi Çiçeğini izleme şansı yakalayacaklar. Sevgi Çiçeğini tanıyacaklar ve onu korumanın önemini kavrayacaklar, bu adaya ve çiçeğe ismini veren, sevdaları ile destansılaşan Gölbaşılı iki sevgilinin Sevgi Çiçeğine dönüşen aşklarını öğrenecekler.

Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak dünyada yalnızca bu bölgede yetişen ve yaşamak için mücadele veren Sevgi Çiçeğinin ve diğer tüm endemik türlerin korunması adına çalışmalar yapmaya, yapılan çalışmalara destek olmaya devam edeceğiz.

Fotoğraflar

İstatistik

504 Görüntüleme
0 Değerlendirme
0 Favori
0 Paylaşma

Kategoriler

Harita

Sahiplik Talebi Listesi

Bu sizin işiniz mi?

Sahiplik talebi, işletmenizi yönetmenin ve korumanın en iyi yoludur.