Seğmenler Parkı
Seğmenler Parkı
Seğmenler Parkı
Seğmenler Parkı
Seğmenler Parkı
Seğmenler Parkı
Seğmenler Parkı
Seğmenler Parkı
Seğmenler Parkı
Seğmenler Parkı
Seğmenler Parkı
Seğmenler Parkı
Seğmenler Parkı
Seğmenler Parkı
Seğmenler Parkı

Seğmenler Parkı

Ortalama İncelemeler

Açıklama

Parkın Genel Özellikleri

Alanın Büyüklüğü: 65.06 m2 Çim Alan: 46.418 m2

Çocuk Oyun Alanı: 171 m2 Fitness Alanı: 220 m2

Kavaklıdere’deki Kuğulu Park’tan sonra en meşhur yeşil alan olan Seğmenler Parkı, Ankara’nın ünlü vadilerinden biri olan Kavaklıdere Vadisi’nin Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ne doğru yükselen güney kesiminde yer almaktadır. Alanin topoğrafyası doğal bir vadi oluşumundadır. Yükselti farkı kuzey ve güney sınırları arasında yaklaşık 50 metre, vadi tabanı ile parkı iki tarafından sınırlandıran Atatürk Bulvarı ve İran Caddesi kotları arasında yaklaşık 8 metre ile 15 metredir.

Semt Parkı niteliği ile kentin en yoğun kullanılan ve en ilgi çeken parklarından biridir. Kentin yakın ve uzak çevresini geniş bir perspektif içinde kavrayan ve kent peyzajinin kimliğini panaromik olarak algılayan bir görüşü vardır.

Konumu Çankaya İlçesi sınırları içerisinde, Çankaya Köşkü’nün hemen altında, İran Caddesi ve Atatürk Bulvarı arasında kalan alanda yer almaktadır.

Ulaşım

Kızılay Meydanı’ndan ve Ulus’tan 135, 408, 413 numaralı otobüslerden birine binerek Seğmenler Parkı durağında indiğinizde Seğmenler Parkı’na ulaşabildiğiniz gibi Kızılay’dan alternatif olarak da 114, 407 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz.

Kızılay Meydanı’na 4 km uzaklıkta olması halinde Taksi seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

Tarihçe

Atatürk’ün 100. Doğum Yılı’na armağan olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ve Doç. Dr. Selami Sözer’in projelendirdiği Seğmenler Parkı’nın uygulaması 1983’te tamamlanarak kullanıma açılmıştır.

Genel Bakış

Seğmenler Parkı, kentin içerisinde doğa ile baş başa kalmanızı sağlayan bir parktır. İçinde havuzlar, bir çocuk bahçesi, geniş gezi alanları ve Ankara folklorunun simgesi olan Seğmenler Anıtı yer almaktadır.

En belirgin özelliği, geniş çim alanlara sahip olması ile bilinen Seğmenler dumansız piknik yapmak için çok uygun bir parktır ve özellikle hafta sonu piknik yapmak isteyenlerin yoğun akımına uğramaktadır.

Parkı boydan boya dolanmak veya spor yapmak için uzun gezinti yolları bulunmaktadır ve bu gezinti yollarında dolaşırken her bir manzaraya hayranlık duyacak yeşilliğe tanıklık edeceksiniz. Özellikle yakın civarda ikamet edenler için gün içerisinde çocuklarınıza oyun oynaması için çocuk oyun alanını sunarken yetişkinler için de sabah sporu yapmaya alternatif olan fitness alanı bulunmaktadır.

Park içerisinde vakit geçirirken ihtiyaçlarınızı karşılamaya yönelik büfe de bulunmaktadır.

Günlük faaliyetler dışında, parkta özel etkinlikler için bir Amfi Tiyatro bulunmaktadır. Parkın temizlik ihtiyacı büyük bir titizlikle karşılanırken bu temizlik hassasiyetine dahil olan 2 adet WC bulunmaktadır.

Neden Seğmenler Parkı’na Gitmelisiniz?

Peki ‘Seğmenler Parkı’na neden gitmeliyim?‘ diye soracak olursanız size şu şekilde anlatalım…

Hafta sonu neredeyse tüm gününüzü geçireceğiniz bir park düşünün; çimlerin üzerinde tüm stresinizi atacağınız, sevdiklerinizle güzel anılar biriktireceğiniz, patili dostlarınızla özgürce vakit geçirebileceğiniz Seğmenler Parkı..

Her mevsim ziyaret etmeniz gerekir Seğmenler Parkı’nı; çünkü kış aylarında harika manzaraları seyre dalıp gidebilir, bahar aylarında farklı renk tonlarının görsel şölenine tanıklık edebilir, yaz aylarında aradığınız serinliği bulabilirsiniz. Parkın yüksek noktalarından günbatımının en güzel halini izleyebilir, harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Hele ki Ankara’da başka bir yerde göremeyeceğiniz Sığla Ağacı’nın sonbahar renklenmesini mutlaka görmeniz gerekir. Ekim-Kasım aylarında parkı ziyaret ederseniz yeşilin, sarının ve kırmızının birçok tonunu aynı anda yakalayabilirsiniz. Güzel günlerde sizleri Seğmenler Parkı’nda ağırlamak üzere..

Fotoğraflar

Videolar

İstatistik

191 Görüntüleme
0 Değerlendirme
0 Favori
0 Paylaşma

Harita

Sahiplik Talebi Listesi

Bu sizin işiniz mi?

Sahiplik talebi, işletmenizi yönetmenin ve korumanın en iyi yoludur.