Haydar Aliyev Parkı
Haydar Aliyev Parkı
Haydar Aliyev Parkı
Haydar Aliyev Parkı
Haydar Aliyev Parkı
Haydar Aliyev Parkı
Haydar Aliyev Parkı
Haydar Aliyev Parkı
Haydar Aliyev Parkı
Haydar Aliyev Parkı
Haydar Aliyev Parkı
Haydar Aliyev Parkı

Haydar Aliyev Parkı

Ortalama İncelemeler

Açıklama

Parkın Genel Özellikleri

Haydar Aliyev parkı, bulunduğu muhitin en yoğun kullanılan ve en ilgi çeken anit parkıdır. Parka girdiğinizde kendinizi doğada hissedebileceğiniz bir ortam sağlamaktadır. Günlük faaliyetler için sıkça kullanılan bu park, birçok etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır.

Park içerisinde; anıt heykel, tören alanı, iki adet havuz, 1500 kişilik amfi tiyatro, spor sahaları, soyunma odaları, çocuk oyun alanı, fitness alanı, kafe, yürüyüş yolları, kamelyalar ve dinlenme alanları bulunmaktadır.

Konumu

Yenimahalle İlçesi sınırları içerisinde, Batıkent Uğur Mumcu Mahallesi Haydar Aliyev Sokakta, Haydar Aliyev İlköğretim Okulu karşısında yer almaktadır.

Ulaşım

Kızılay Meydanı‘ndan Sincan hattı istikametindeki Metro hattını kullanarak Metro durağında indiğinizde 293 hatlı otobüslerle varabilirsiniz. Ya da Kızılay Ziya Gökalp Caddesinden Mamak Sincan istikametinde bulunan 220 ve 297 hatlı otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Tarihçe

15.01.2012 tarihinde, Azerbaycan petrol şirketi tarafından, Azerbaycan halkının Ulu Önderi Haydar Aliyev adına yapımına başlanmıştır. 10.02.2014 tarihinde parkın yapımı tamamlanmış ve Ankara Büyükşehir Belediyesine kullanım için teslim edilmiştir.

Genel Bakış

Büyük bir alana sahip Haydar Aliyev Parkı, toplamda 5 giriş ve çıkıştan oluşmaktadır. Bunlardan sadece 2 No.lu girişten araç geçişi yapılmaktadır. Kontrollü giriş ve çıkışların sağlandığı bu park sabah 06:00 ile gece 00:00 saatleri arasında açık bulunmaktadır.

Haydar Aliyev Parkı’na ana girişten girildiğinde bir anıt ile bizleri karşılamaktadır. Ve çevresinde 2 adet havuz bulunmaktadır. Bu havuzlardan bir tanesi diğerine oranla daha büyük ve ses-işik gösterili sisteme sahiptir. Özellikle Azerbaycan Milli Günleri ve kurucu lideri anma günlerinde törenler düzenlendiğinde bu havuz kullanılmaktadır. Ayrıca etkinliklere Azerbaycan üst düzey yetkilileri katılım sağlamaktadır.

1500 kişi kapasiteli, etkinlikler için kullanılan bir Amfi Tiyatrosu bulunmaktadır.

Dumansız Piknik Aktiviteleri için uygun ortam sağlamaktadır ve alanda çardaklar bulunmaktadır. Ayrıca park içerisinde bir adet Büfe bulunmaktadır. Çocuklar için ise 1 adet Çocuk Oyun Alanı bulunmaktadır.

Spor faaliyetleri için 1 adet Basketbol Sahası ve işletmeye ait 1 adet Halı Saha bulunmaktadır. Parkın üst kısmında orman içerisinde yürüyüş yolu bulunmakta olup sürekli bakımlı ve temiz durumdadır.

Parkın temizlik ihtiyacı büyük bir titizlikle karşılanırken bu temizlik hassasiyetine dahil olan 2 adet WC bulunmaktadır.

Ayrıca parka ait 50m2’lik bir otopark alanı vardır.

Parkta planlanmış olarak giriş-çıkış ve önemli bölgelerde toplamda 9 güvelik görevlisi bulunmaktadır ve park kamera sisteminde 24 saat izlenmektedir.

Neden Haydar Aliyev Parkı’na Gitmelisiniz?

Peki ‘Haydar Aliyev Parkı’na neden gitmeliyim?‘ diye soracak olursanız size şu şekilde anlatalım…

İster hafta içi, ister hafta sonu olsun spor faaliyetlerini gerçekleştirmek bir kenara dursun, doğa ile iç içe vakit geçirmek, yoğun şehir hayatı ile aranıza bir duvar çekmek için kısa da olsa dinlenebileceğiniz bir parka bulunabilirsiniz.

Yaz mevsiminde akşam saatlerinde serinlemek isteyecek, sonbaharda ise ağaçların renk değişimlerini görmek isteyeceksiniz.

Siz dostluk maçları için spor sahalarında koştururken, çocuklarınız oyun alanlarında eğlenecekler. Belki ailecek yürüyüş yapacak ve dinlenmek için büfede bir çay içeceksiniz.

Azerbaycan’ın özel günlerinde yapılan kutlamalarda, başka bir milletin nasıl bir tören yaptığına şahit olacaksınız.

Güzel günlerde sizleri Haydar Aliyev Parkı’nda ağırlamak üzere..

Fotoğraflar

İstatistik

268 Görüntüleme
0 Değerlendirme
0 Favori
0 Paylaşma

Harita

Sahiplik Talebi Listesi

Bu sizin işiniz mi?

Sahiplik talebi, işletmenizi yönetmenin ve korumanın en iyi yoludur.