Güvenpark
Güvenpark
Güvenpark
Güvenpark
Güvenpark
Güvenpark
Güvenpark
Güvenpark
Güvenpark
Güvenpark
Güvenpark
Güvenpark

Güvenpark

Ortalama İncelemeler

Açıklama

Parkın Genel Özellikleri

Güvenpark, Ankara’nın erken Cumhuriyet dönemlerinden günümüze varlığını sürdürmüş en önemli kent parklarından biridir. Kızılay’da olması ve merkezi olması açısından kurulduğu andan beri birçok tartışmanın, eylem ve olayın da gündeminde olmuştur. Kuruluşu 1930’lu yılların başına dayanan ve yeni kurulmakta olan bir ülkede ‘güven’ olgusunu oluşturması amaçlanan park kentin bu merkez etrafında büyüyüp gelişmesini sağladığı gibi, mekânsal politikaların da kaçınılmaz bir parçası oldu.

İçerisinde bulunan anıt, Türk ulusunun jandarma ve polise olan güvenini, Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı ve inkılap hareketlerinde beraber bulunduğu arkadaşlarını temsil eder. İlk ismi ‘Zabıta Abidesi’ olan Güvenlik Anıtı polis örgütüne adandı.

Konumu

Güvenpark, Ankara, Kızılay Meydanı’nda bulunan parktır.

Ulaşım

Kızılay Meydanı‘nın yakınında yapılmış bir park olduğundan Kızılay Meydanı’na gelen otobüs ve dolmuş seferleriyle kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Metro ile de parka ulaşım çok kolaydır. Parkımız Kızılay Metro durağının tam çıkışında yer almaktadır.

Eğer kendi aracınızı kullanarak parka gitmeye karar verirseniz, Kızılay’a giden bütün caddeleri kullanabilirsiniz.

Tarihçe

Güvenpark, Alman mimar ve şehir planlamacısı Hermann Jansen (1869–1945) tarafından hızla büyümekte olan başkente yeşili ve dinlenme alanlarını entegre etmek amacıyla hazırlanan 1929 Jansen Planı’nın bir parçası olarak planlandı.2000 yılında tekrar revize edilerek şu anki halini almıştır.

Genel Bakış

1930’lu yılların ortalarına doğru, Güvenpark’ın planlanması ve Güven Anıtı’nın inşasından sonra Kızılay Binası’nın bulunduğu ve o dönemki adı Havuzbaşı olan açık alan önemini kaybetti.

Güvenpark’ın adı önce anıtın ismi olan Emniyet Abidesi’ne bağlı olarak Emniyet Parkı olarak verilmiş olsa da zamanla anıtın ismiyle birlikte Güvenlik’e, daha sonra da Güvenpark’a dönüştü. Bunda, anıtın üzerinde yazan Atatürk’ün “Türk, Öğün, Çalış, Güven” sözü de etkili oldu.

Anıt, Türk ulusunun jandarma ve polise olan güvenini, Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı ve inkılap hareketlerinde beraber bulunduğu arkadaşlarını temsil eder. İlk ismi ‘Zabıta Abidesi’ olan Güvenlik Anıtı polis örgütüne adandı. 1985 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi alanın altına otopark ve alışveriş merkezi, üzerine ise anıtın yeri değiştirilip saat kulesi getirilmesini öneren “Güvenpark Yenileme Projesi’ni” geliştirdi.

Neden Güvenpark’a Gitmelisiniz?

Peki ‘Güvenpark’a neden gitmeliyim?‘ diye soracak olursanız size şu şekilde anlatalım…

Güvenpark, Güven Anıtı’nın da inşasından sonra toplumsal ve sosyal bir mekan olarak Ankara’nın odak noktalarından biri oldu. Kurulduğu ilk yıllardan 1950’li yıllara kadar okul gezilerinin en önemli duraklarından biri olan, insanların buluşup müzik yaptığı, birlikte vakit geçirdiği bir park olan Güvenpark, Kızılay’ın 1952 yılında iş merkezi ilan edilmesine paralel olarak değişmeye başladı.

Kızılay Meydanı’nda yapısal unsurlardan dolayı sıkıldıysanız ve açık havada, ister çim üstünde güneşin altında, ister ağaç gölgesinde oturup hava almak istiyorsanız Güvenpark tam aradığınız yer. Bitki çeşitliliğinin fazla olduğu parkta gölgesinden yararlanabileceğiniz büyük ağaçlar çok fazladır.

Ayrıca Kızılay Meydanında buluşma alanı olarak insanların birbirine randevu verdikleri önemli parklardan birisidir. İçerisinde bulunan anıtın önünde fotoğraf çekilebilirsiniz.

Güzel günlerde sizleri Güvenpark ta ağırlamak üzere..

Fotoğraflar

İstatistik

12 Görüntüleme
0 Değerlendirme
0 Favori
0 Paylaşma

Kategoriler

Harita

Sahiplik Talebi Listesi

Bu sizin işiniz mi?

Sahiplik talebi, işletmenizi yönetmenin ve korumanın en iyi yoludur.