Abdi İpekçi Parkı
Abdi İpekçi Parkı
Abdi İpekçi Parkı
Abdi İpekçi Parkı
Abdi İpekçi Parkı
Abdi İpekçi Parkı
Abdi İpekçi Parkı
Abdi İpekçi Parkı
Abdi İpekçi Parkı
Abdi İpekçi Parkı

Abdi İpekçi Parkı

Ortalama İncelemeler

Açıklama

Parkın Genel Özellikleri

Abdi İpekçi Parkı, Ankara’da, Sıhhiye Meydanı’nda bulunan bir parktır. Abdi İpekçi anısına 1981 yılında hizmete açılmıştır. Parkta geniş çim alanları, havuz, çay bahçesi, çocuk parkı ve gökyüzüne açılmış iki el figürünün oluşturduğu bir heykel bulunmaktadır. Abdi İpekçi Parkı 2000 yılında revize edilmiş olup 33.120 m2 toplam alana sahiptir.

Abdi İpekçi Parkı yoğun ve hareketli kent merkezinde yer alan sayılı parklardan bir tanesidir.

Konumu

Abdi İpekçi Parkı, Ankara’da, Sıhhiye Meydanı’nda bulunan bir parktır. Park kent merkezinde birçok ana arterin kesişimi üzerinde olup merkezi konumdadır.

Ulaşım

Kent merkezinde yer alması, ulaşım alternatifinin fazla olması, parka ulaşımı kolay hale getirmektedir. Park, Ulus ile Kızılay Meydanları arasında yürüme mesafesindedir. Sıhhiye Metrosu ve Sıhhiye Köprüsü yanında olması konum olarak avantaj sağlamaktadır. Parkın konumu, kent ulaşım sisteminin ağırlıklı olarak merkezi harekât, bitiş noktası olduğundan birçok otobüs, dolmuş, hattının güzergâhı üzerindedir.

Ayrıca park Sıhhiye Metrosu çıkışında yer aldığından ulaşım oldukça kolaydır.

Tarihçe

Ankara Sıhhiye Meydanı’nda bulunan park Abdi İpekçi anısına 1981 yılında hizmete açılmıştır. Parkta geniş çim alanları, havuz, çay bahçesi, çocuk parkı ve gökyüzüne açılmış iki el figürünün oluşturduğu bir heykel bulunmaktadır. Abdi İpekçi Parkı 2000 yılında revize edilmiş olup 33.120 m2 toplam alana sahiptir.

Genel Bakış

Sıhhiye Meydanı’nda bulunan park geniş çim alanları, havuz, çay bahçesi, çocuk parki ile hareketli kent yaşamından bir nebze uzaklaşarak nefes alınabilecek huzurlu bir mekân sunmaktadır. Park bitki dokusu ile çevresindeki birçok olumsuz etmeni izole ederek doğayı ve sakinliği birebir hissetmenizi sağlayacak türdendir.

Çim alanı, havuzu ve ağaçları; serin, dinlendirici etkisi ile parkı cazibe merkezi haline getirmektedir.

Çocuk oyun alanıyla aileniz ile güzelce vakit geçirebileceğiniz parklardan birisidir.

Konumu ile günlük faaliyetler dışında, etkinlik ve organizasyonların merkezi olan Abdi İpekçi Parkı ayrıca gün içerisinde popüler buluşma ve uğrak noktasıdır.

Parkın temizlik ihtiyacı büyük bir titizlikle karşılanırken bu temizlik hassasiyetine dâhil olan 1 adet WC, geniş çim alanlar, çocuk oyun alanı ve süs havuzu bulunmaktadır.

Neden Abdi İpekçi Parkı’na Gitmelisiniz?

Peki, ‘Abdi İpekçi Parkı’na neden gitmeliyim?‘ diye soracak olursanız size şu şekilde anlatalım…

Abdi İpekçi Parkı konumu itibariyle birçok etkinliğin, organizasyonun vazgeçilmez yeridir. Kentin ana arterlerinin kesişimi üzerinde olması parkı buluşma ve uğrak noktası haline getirmektedir.

Sıhhiye’de sakin, huzurlu bir ortam ve nefes alınacak tek alan niteliğindedir.

Kent merkezinin yoğun, kalabalık ve hareketli yaşamından bir nebze olsun uzaklaşarak sakinlik ve yeşili bir arada bulabileceğiniz parklardan bir tanesidir. Sikici kent yaşamından, gürültüsünden uzaklaşarak kendinizi yaprak ve kuş seslerinin hâkim olduğu huzurlu bir mekânda bulabilirsiniz.

Ankara’da dinlenilebilecek ve biraz da olsun oksijen alınabilecek bir parktır.

Sıkıcı, yoğun kent yaşamından, sizleri sakin ve huzurlu Abdi İpekçi Parkına bekleriz..

Fotoğraflar

İstatistik

160 Görüntüleme
0 Değerlendirme
0 Favori
0 Paylaşma

Harita

Sahiplik Talebi Listesi

Bu sizin işiniz mi?

Sahiplik talebi, işletmenizi yönetmenin ve korumanın en iyi yoludur.