Cin Ali Müzesi
Cin Ali Müzesi
Cin Ali Müzesi
Cin Ali Müzesi
Cin Ali Müzesi

Cin Ali Müzesi

Meşhur Cin Ali'nin müzesi

Ortalama İncelemeler

Fotoğraflar

Hakkında

Cin Ali hepimizin çocukluk arkadaşı….

Cin Ali yazıldığı 1968 yılında bu yana Türkiye’de okuma-yazma denilince akla ilk gelen karakterdi.

Öğretmen ve velilerin “okutan kitaplar” dediği Cin Ali ile okuma yazma öğrenenler büyüdü. Cin Ali ise okuma yazmayı yeni öğrenen arkadaşlarıyla tanışmak üzere hep aynı yaşta, yedi yaşında,  mutlu bir çocuk olarak kalmaya devam etti.

Cin Ali otuz yedi yaşına geldiğinde okuma-yazma öğretim yöntemimiz değişti. “Cin Ali topu at.” fişiyle klasikleşen cümle çözümleme  yöntemi artık kullanılmayacaktı.  Bu değişikliği duyurmak için yapılan haberlerde “Cin Ali tarih oluyor!” cümlesi dikkat çekti. Ancak Cin Ali ile okuma yazma öğrenen ve onu çok seven arkadaşları bu ifadeden pek hoşlanmamış olmalı ki “Cin Ali Bizimdir” diyerek onu sahip çıktılar.

Evet, Cin Ali bizimdi ama Cin Ali gerçekte kimdi?

Cin Ali ile hayatımızın en önemli dönüm noktasında arkadaş olduk. Çocukluk anılarımızın en özel yerinde yer verdik. Ama çok küçüktük ve Cin Ali’yi kim yazmış, neden yazmış, nasıl yazmış, neler görmüş geçirmiş pek de merak etmedik.

Cin Ali ile ilgili bu haberlerin çıktığı dönemde bizi de bir merak sardı. Haberler Cin Ali’yi araştırmamıza, arkasındaki gerçekleri ve çabayı öğrenmemize bir sebep oldu. Araştırıp soruşturdukça, onun büyük ve bilinçli bir çabanın ürünü olduğunu öğrendikçe de Cin Ali’ye olan sevgimiz daha da arttı.

Elbette bu süreci Rasim Öğretmenin kendilerine bir kardeş olarak sevdirdiği Cin Ali’nin ablaları da izliyordu. Onlar için ailenin bir ferdi olan Cin Ali meğer onunla büyüyen herkesin ailesinin bir parçası olmuş, toplumsal bir değere dönüşmüştü. Hikayeyi merak edenlerin, öğrenince Cin Ali’ye vefa borcunu ödemek isteyenlerin sık sık kapısını çaldığı Suna (Nevin) ve Selma( Nesrin) da bu sorulara cevap verebilecek en doğru yerin bir müze olduğuna karar verdiler.

Yıllarca titizlikle çalıştılar. Cin Ali Eğitim ve Kültür Vakfı,  Cin Ali Çocuk ve Eğitim Araştırmaları Kütüphanesi ve Cin Ali Müzesini birbirini tamamlayacak şekilde  birlikte inşa etmeye başladılar. Cin Ali’nin sade, yalın bir o kadar zengin ve eğlenceli dünyasını canlı tutan bu müzeyi kurarak kardeşleri Cin Ali’nin yeni evini ortaya çıkardılar.

Kasım  2019 tarihinde Cin Ali yeni evinde konuklarını karşılamaya başladı.

Cin Ali ile büyüyen üç kuşak eski dostlarını geleceğe taşımaya ve çocuklarını Cin Ali ile tanıştırmaya devam ediyor. Cin Ali hem eski dostlarını hem de yeni arkadaşlarını müzesinde karşılıyor.

Videolar

Bugün Şimdi açık UTC+3

09:30 - 18:30
 • Pazartesi
  Kapalı
 • Salı
  09:30 - 18:30
 • Çarşamba
  09:30 - 18:30
 • Perşembe
  09:30 - 18:30
 • Cuma
  09:30 - 18:30
 • Cumartesi
  09:30 - 18:30
 • Pazar
  09:30 - 18:30

Harita

İstatistik

118 Görüntüleme
0 Değerlendirme
0 Favori
0 Paylaşma