Atatürk Evi
Atatürk Evi
Atatürk Evi
Atatürk Evi
Atatürk Evi
Atatürk Evi
Atatürk Evi
Atatürk Evi
Atatürk Evi
Atatürk Evi

Atatürk Evi

Atamızın Selanik'teki evinin aynısı

Ortalama İncelemeler

Fotoğraflar

Hakkında

AOÇ ATATÜRK EVİ

Atatürk’ün çocukluğunun geçtiği ev…

Atatürk’ün doğduğu ve çocukluğunun geçtiği Selanik’teki evini merak ediyorsanız, tam yerindesiniz demektir.

Atatürk’ün 100. Doğum Yıldönümü etkinlikleri içerisinde, Türk Ulusu’nun Ata’sına sevgi ve saygısının kanıtı olarak Selanik’teki Atatürk Evi’nin aynı plan ve ölçüler içerisinde bir örneği, Ankara Ticaret Odası’nın girişimi ile Çarmıklı kardeşler tarafından Atatürk Orman Çiftliği sınırları içerisinde yaptırılarak 1981 yılı 10 Kasım günü törenle ziyarete açılmıştır.

Taş merdivenli kapıdan binaya girdiğinizde, taşlık kiler ve hizmetçi odasını, ikinci katta, sofa, mutfak, oturma odası ve misafir odasını göreceksiniz. Üçüncü katta ise sofa, Atatürk Odası ve Müze Odası’na girip, Atatürk’ün kişisel eşyalarıyla tanışabilirsiniz!

Atatürk Odası

Oda, 3.86 x 2.82 metre ebadında ve al zemin üzerine beyaz, yeşil ve siyah çiçek motiflerini içeren kilim ile döşeli… Oda girişinin tam sağındaki duvar boyunca, tavan köşesinden döşemeye inmek üzere, 4.40 x 2.15 metre ebadında, ağaçtan yapılmış mermer boyalı bir kaide üzerinde, Atatürk’ün 0.90 boyunda tunçtan bir büstü bulunuyor.

Büstün solunda üstü mavi çuhalı küçük bir yazı masası ile evi ziyaret edenlerin görüşlerini yazmaları için bir defter yer alıyor.

Oda’nın ortasında kaideli bir Selanik mangalı, duvarlar boyunca da karşılıklı olmak üzere eski stil hazeran sandalye mevcut. Oda’da, uçları dantelli patiska perdeler ile çiçek ve vazo motifli bantlara sahip, bej perdeler camları süslerken, buradaki dekoru,  tavana çengel ile asılı pirinçten beyaz abajurlu bir gaz lambası tamamlıyor.

Müze Odası

Kapısı sofaya açılan Atatürk’ün şahsi, fotoğraf, vesika ve eşyalarının bulunduğu Müze Odası’nda sergilenen eşyalar şöyle:

Birinci Vitrin: Gri renkte takım boy elbisesi, kasket ve spor gömlek
İkinci Vitrin: Frank takım elbise, siyah ve beyaz yelek, eldiven, silindir şapka
Üçüncü Vitrin: Siyah pardösü,  robdöşambr, ayakkabı
Dördüncü Vitrin: Müşirlik kasketi, kaşkol, kravat, kartvizit kutusu, sigara tablası, iki adet tespih, masa zili, kahve fincanı, baston ve kırbaç

Atatürk Evi, Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğünce yönetilmekte olup, girişler ücretsizdir.

Videolar