Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi
Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi

Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi

Ortalama İncelemeler

Hakkında

Kütüphane Hakkında

Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Üniversitemizin eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini desteklemek amacıyla 1982 yılında kurulmuştur. 1982 yılından 2004 yılına kadar İ.İ.B.F. bahçesinde bulunan 2000 m2 lik binasında hizmetlerini sürdürmüştür. 27 Mayıs 2004 tarihinden itibaren Gazi Üniversitesi Rektörlük Kampüsü içinde bulunan 11.000 m2 lik binasında hizmet verilmeye başlanmıştır.

Kütüphane hizmetleri Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından merkezi olarak yürütülmektedir.

Merkez Kütüphane Üniversitemiz öğrencileri ile Akademik ve İdari Personeline üye olmak koşuluyla kütüphane hizmetlerinden yararlanma olanağı sunmaktadır. Ayrıca, fiziki mekan yetersizliği nedeniyle diğer üniversitelerin akademik personelleri ve kütüphane protokol kullanıcıları haricinde kullanıcı kabul edilememektedir.

Merkez Kütüphane koleksiyonunda 262.772 adet kitap, 82.884 adet ciltli dergi, 14.127 adet yüksek lisans tezi olmak üzere toplam 359.783 cilt yayın bulunmaktadır. Her yıl koleksiyona 15.000 – 20.000 cilt yeni yayın eklenmektedir. Abone olunan süreli yayın sayısı 28 adettir. Eylül 2022 itibarı ile 79.935 adet elektronik dergi, 438.957 adet elektronik kitap, 4.535.194 adet yabancı elektronik tez, 15.979 adet Gazi Üniversitesi’nde yapılmış elektronik tez, 16.286 adet kitap dışı materyal ve 103 adet veri tabanına erişim sağlanmaktadır. Koleksiyonda ayrıca 5.698 adet nadir eser ile görme engelli kullanıcıların faydalanması için oluşturulmuş 584 adet braille kitap, 3.195 adet taranmış kitap ve 572 adet sesli kitabı kapsayan görme engelliler koleksiyonu yer almaktadır. Kütüphane, 40.000 üzerinde sesli eserin yer aldığı Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) üyesidir. Kütüphane Multimedya koleksiyonunda 183 Slayt, 120 Videokaset, 5.807 Ses Kaseti, 8 Mikrofiş, 10.068 CD-DVD bulunmaktadır. Kullanıcıların izleyebileceği güncel, ödüllü ve festival filmlerinden oluşan 6.000 adet Sinema, 386 adet Belgesel Film vardır. 1940 – 1970 yılları arasında lisans düzeyinde bitirme ödevi niteliği taşıyan şehircilik, mimarlık, resim, heykel, elişi, kent tarihi, kent sosyolojisi vb. konuları içeren ‘El Yazması Tezler’ kapsamında yer alan Gazi Üniversitesi Özel Koleksiyona dijital ortamda erişim mümkündür.

Merkez Kütüphane koleksiyonunda bulunmayan yayınlar için “Kütüphanelerarası İşbirliği” yoluyla yurtiçi ve yurtdışındaki kütüphanelerden ödünç kitap getirtilerek öğretim üyelerinin ihtiyaç duydukları yayınlara ulaşmaları sağlanmaktadır.

Merkez Kütüphane koleksiyonunda bulunan Tıp ve Sağlık Bilimleri ile ilgili kitaplar NLM (National Library of Medicine), diğer konulardaki kitaplar LC (Library of Congress) sınıflama sistemine göre açık raflarda kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.

Akademik personel için “Karel Çalışma Odaları” ve öğrenciler için “Sesli Grup Çalışma Odaları” mevcuttur. 132 kişilik oturma kapasiteli Konferans Salonunda, öğrencilere sinema-film hizmeti ve kullanıcılara eğitimler verilmektedir. Süreli Yayınlar Aktüel Salonu güncel dergilerin okunması için oluşturulmuştur. Kütüphanede ayrıca 5 Okuma Salonu, 1 Elektronik Kütüphane mevcuttur.

Merkez Kütüphanede okuyucuların, 102 bilgisayar ile online veri tabanlarından yararlanmaları, abone olunan elektronik dergileri kullanmaları, bilimsel amaçlı internet kullanmaları ve OPAC terminaller üzerinden kütüphane kataloğunu taramaları mümkün olabildiği gibi, Merkez Kütüphane web sayfası ile de kütüphaneye gelmeden bulundukları fakültelerden Merkez Kütüphane kataloğunu taramaları, abone olunan elektronik dergileri kullanmaları ve online veri tabanlarından yararlanmaları mümkündür.

Üniversitemize yeni başlayan öğrencilere kütüphane hizmetlerini ve bilgi kaynaklarını tanıtmak amacıyla her eğitim yılı başında oryantasyon programları düzenlenmektedir.

Konumu

Rektörluk Yerleşkesi İcçi – Teknik Okullar ÇANKAYA

Ulaşım

Sayfamızda bulunan harita bölümündeki ”yol tarifi al” butonuna tıklayarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Fotoğraflar