AÜ DTCF Kütüphanesi
AÜ DTCF Kütüphanesi

AÜ DTCF Kütüphanesi

Ortalama İncelemeler

Hakkında

Kütüphane Hakkında

14.Haziran 1935’te Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen bir yasa ile kurulan Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi kuruluşunu izleyen ilk yıllardan itibaren kütüphanesini de oluşturmaya başlamıştır.
Kütüphanenin oluşturulma aşamasında kitaplar ya ihtiyaçlar tespit edildikten sonra yurt içi ve yurt dışındaki kitapçılara ısmarlanarak ya da bazı koleksiyoncuların eşi az bulunur, hatta bulunmaz kitaplıkları satın alınarak temin edilmiştir.
Türk Dil Kurumu gibi bir çok resmi ve özel kuruluşun bağışlarıyla hızla zenginleşen kütüphane, zamanın Başbakanı Şükrü Saraçoğlu (1942-1946) ve Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel (1935-1946) gibi bir çok kişinin değerli yazma ve basma eserlerini de bünyesinde toplamıştır.
Kütüphanenin kuruluş yıllarında satın alınan koleksiyonlar, O. Rescher koleksiyonu, Mahmut Zeki koleksiyonu, Ahmet Celâlettin (Baykara) koleksiyonu, Hilmi Bayhan , Mustafa Con ve İsmail Saib Sencer koleksiyonlarıdır. Sonradan satın alınan bir diğer önemli koleksiyon Muzaffer Ozak koleksiyonudur. İçerisinde son derece kıymetli yazma ve basma eser bulunduran tüm bu koleksiyonlar Fakülte Kütüphanesinin bel kemiğini oluşturmaktadır.
Kütüphane koleksiyonu Rektörlüğümüzün büyük katkılarıyla her geçen yıl güncellenerek büyümeye ve zenginleşmeye devam etmektedir.

Konumu

Atatürk Blv. No: 4 Sıhhiye/ÇANKAYA

Ulaşım

Sayfamızda bulunan harita bölümündeki ”yol tarifi al” butonuna tıklayarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Fotoğraflar