A.U. Ziraat Fakultesi Kütüphanesi
A.U. Ziraat Fakultesi Kütüphanesi

A.U. Ziraat Fakultesi Kütüphanesi

Ortalama İncelemeler

Hakkında

Kütüphane Hakkında

Muhlis Erkmen Kütüphanesi 29 Ekim 1933 yılında Yüksek Ziraat Enstitüsü bünyesinde Dr. Stummvoll tarafından kurulmuştur. Kurulduğu yılda kütüphane müdürü, memur, muavin ve tercümandan oluşan 5 kişilik bir kadro ile faaliyete başlamıştır. Kütüphane o yıllarda 100 kişilik okuma salonu, üç katlı kitap deposu ve yanmaz materyalden yapılmış raf ve teçhizat ile hizmet vermektedir. Kütüphane dermesi, 1930’larda Alman Hükümeti tarafından bağışlanan on binlerce kitap ve süreli yayından oluşmaktaydı. Yıldam (1980) o zamanlarda Ortadoğu ve Balkanlarda eşine az rastlanır modern bir kitaplık niteliğinde olduğunu belirtmiştir. Yüksek Ziraat Enstitüsü (1939) kayıtlarına göre 1939 yılında mevcut kitap sayısı 47.000 kadardır. Yüksek Ziraat Enstitüsü 7.7.1948 tarih ve 5234 sayılı kanunla Ankara Üniversitesi bünyesine alınmıştır. Bu tarihten itibaren kütüphane, Ziraat ve Veterinerlik Fakülteleri altında Rektörlüğe bağlanmıştır. Ankara Üniversitesi Merkez Kütüphanesi 29.7.1983 tarihli 445 sayılı Senato Kararı ile Ziraat ve Veterinerlik Fakülteleri kütüphaneleri birleştirilmiş ve yeniden düzenlenerek bugünkü yapısına kavuşturulmuştur.

Yeniden düzenlenen Merkez Kütüphane Sadiye Yıldam Müdür olmak üzere 9 personelden oluşan ekibiyle faaliyetlerini sürdürmüştür. Rektörlük bünyesinde 35 yıl Ankara Üniversitesi Merkez Kütüphanesi olarak diğer fakülte ve yüksekokul kütüphaneleri arasında teknik ve okuyucu hizmetlerinin yanı sıra yönetsel anlamda da koordinasyon ve standardizasyonu sağlamıştır. Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı 2001 yılında Ziraat Fakültesi kampüsünden ayrılmıştır. Bu tarihten sonra Muhlis Erkmen Kütüphanesi Merkez Kütüphane özelliğini yitirerek Ziraat Fakültesi’ne bağlanmıştır.

Ziraat Fakültesi’nde yapılan bakım onarım işleri kapsamına Muhlis Erkmen Kütüphanesi de dahil edilmiştir. Yenilenen kütüphane, alt ve üst salon, kütüphane danışma ve teknik hizmetler ofisi ve internet birimiyle hizmet vermektedir. Muhlis Erkmen Öğrenme Merkezi 3458 metre raf uzunluğunda kapasitesi olan 4 katlı depo bulunmaktadır. Kütüphane Kapalı Raf Sistemi göre tasarlanmıştır. Ayrıca kütüphanede yer alan 78 kişilik çalışma masası ile üst salon ve 84 çalışma masası ile alt salon, 32 bilgisayarla internet birimi alanları öğrencilerin araştırma ve çalışma mekanı olarak kullanılabilmektedir.

Muhlis Erkmen Öğrenme Merkezi koleksiyonu 30500 kitap, 3500’ün üzerinde doktora ve yüksek lisans tezi, 270 proje raporu, 250 cilt süreli yayından oluşmaktadır.

Konumu

Ziraat, Şht. Ömer Halisdemir Blv No:33 D:9. Blok, 06110 Altındağ/Ankara

Ulaşım

Sayfamızda bulunan harita bölümündeki ”yol tarifi al” butonuna tıklayarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Fotoğraflar