IC Sanat Galerisi
IC Sanat Galerisi

IC Sanat Galerisi

Ortalama İncelemeler

Fotoğraflar

Hakkında

Galeri Hakkında

IC Sanat Galerisi; geleneksel Türk Sanatlarını koruma ve yaşatmaya yönelik sergiler açmanın yanı sıra, Çağdaş Resim, Heykel, Seramik, Özgün Baskı, ve Fotoğraf gibi sanatın farklı disiplinlerini, sergilerle tanıtmak ve sanatseverlere ulaştırmak amacıyla 2004 yılında İbrahim Çeçen Vakfı tarafından kuruldu.

Sanatçı ile izleyici arasında köprü olmanın bilinci ve sorumluluğuyla, ciddi ve ilkeli adımlarla çalışmalarını sürdüren galeri, elde ettiği gelirleri IC Vakfı öğrencilerine verilen burslara aktarıyor. Böylelikle sanat ve eğitimin, önem ve uyumu en iyi şekilde örneklendiriliyor.

Hicaz Demiryolu’nun 232. kilometresindeki büyük köprünün batı tarafından görünümü.

2011 yılına kadar 25’ten fazla sergi ve etkinliğe ev sahipliği yapan IC Sanat Galerisi; 21 Kasım – 11 Aralık 2005 tarihleri arasında, Atatürk’ün ölümünün 67. yıldönümü dolayısı ile “Tezhipli Atatürk Portreleri Sergisi” düzenledi. Geleneksel sanatlarımız ile Atatürk portrelerinin beraber kullanılarak hazırlandığı bu projede Hasan Türkmen, Aliye Tirkeş Göze, Fatma Tirkeş Gülaç, Berna Karabulut, Hülya Dönmez, Ubeyde Özgür ve Eda Şahan’ın eserleri sergilendi.

Proje çerçevesinde; sergide yer alan eserler, “Ata’ya Saygı, Atatürk Portreleri Eser Koleksiyonu” isimli kitapta toplanarak yayımlandı.

1800’lerin son yıllarında Kağıthane.

“Bir Kültüre Sahip Çıkmak” başlığıyla da farklı projelere imza atan IC Sanat Galerisi; 2007 yılında TBMM’nin onay ve desteğiyle “150 Yılın Sessiz Tanıklar, Dolmabahçe
Sarayı Fotoğraf Albümleri” sergisini düzenledi. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönem padişahlarına ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’e ev sahipliği yapan Dolmabahçe Sarayı’nın arşivinde muhafaza edilen yüksek tarihi değere sahip fotoğraflar bu sergiyle ilk kez saray dışına çıktı ve Ankara’mızda sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Proje çerçevesinde “150 Yılın Sessiz Tanıkları, Dolmabahçe Sarayı Fotoğraf Albümleri” isimli, 212 sayfalık, özel cilt bir kitap hazırlanarak yayınlandı.

IC Sanat Galerisi’nde düzenlenen bir başka sergide, yaklaşık 10 bin yıl önce Anadolu’da başlayan bir zanaatın ustası, 180 yıldır bakırcılıkla uğraşan “Kalaycı Ailesi”nin öyküsü yer aldı. 18 Aralık 2008-24 Ocak 2009 tarihleri arasında düzenlenen “Kaya Kalaycı Bakır Sergisi”nde, Kalaycı ailesinin her biri bir sanat eseri olan bakır ve metal tasarımları sergilendi.

Proje çerçevesinde “Bakırın Hikayesi ve Dört Nesil ‘Kalaycı’ Ailesi” isimli, İngilizce-Türkçe hazırlanmış bir kitap yayınlayan IC Vakfı, yaklaşık on bin yıl önce Anadolu’da başlayan bu zanaatın günümüze yansıtılması, genç nesillere tanıtılması konusunda katkı sağladı.

DEĞİŞİK ÜLKELERDEN SEÇKİN SANATÇILARLA “DÜNYADAN İZLENİMLER”

Momunbek Astar Uzay Çekişmesinin Sahnesi 2

Momunbek Astar’ın resim sergisi 10-30 Aralık 2010 tarihleri arasında IC Sanat Galerisi’nde Ankaralı sanatseverlerle buluştu.

“Dünyadan İzlenimler”in ilk konuğu ünlü Kırgız sanatçı Momunbek Astar oldu. 7 büyükelçinin katılımıyla açılan serginin açılış kokteylinde, Kırgız Devlet Sanatçısı ve aynı zamanda Kırgız Cumhuriyeti Sefiresi Gulmira Tokombaeva mini bir piyano resitali sundu. Kırgız Cumhuriyeti Büyükelçisi Ramazan Dırıldayev yaptığı konuşmada; Momunbek Astar’ın bir kültür elçisi olarak ülkesini başarıyla temsil ettiğini belirterek, sanatçının eserleriyle Kırgız ve Türk halkları arasında kültür köprüsü yarattığını vurguladı. Bulgaristan, Beyaz Rusya, Moldova, Ukrayna, Azerbaycan, Özbekistan büyükelçileri de “Dünyadan İzlenimler” konseptinde kendi sanatçılarını görmekten mutluluk duyacaklarını söyleyerek, IC Sanat Galerisi’nin ülkeler arasındaki kültür sanat etkileşimi konusunda önemli bir işlev üstlendiği konusunda hemfikir oldular.

IC Sanat Galerisi 2011 yılında, “Dünyadan İzlenimler” konseptiyle; ulusal ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği içinde, değişik ülkelerden seçkin sanatçıların koleksiyonlarını sergileyerek, kültürel ve sosyal yaşama katkı sağlıyor. Kırgız sanatçı Momunbek Astar Sergisi, 6 Bulgar sanatçının katıldığı karma resim heykel sergisi, 27 sanatçının katıldığı Kırgızistan Sanatçıları Resim Sergisi ve 33 sanatçının katıldığı Azerbaycanlı Ressamlar Sergisi, Ankaralı sanatseverlerle buluştu.

Bulgar Sanatçılar Resim ve Heykel Sergisi 17 Ocak-17 Şubat 2011

Krasimir Savov Eski Şehir

Bulgaristan Büyükelçiliği, Burgaz Belediyesi, Bogoridi Art Gallery, ve Alliance for Progres İşbirliği ile gerçekleştirilen sergide, Jordan Marinov, Stojko Daskalov, Jordan Petrov, Rumen Petkov, Krasimir Savov, Liubka Kirilova’nın eserleri yer aldı.

Kazakistanlı Sanatçılar Resim Sergisi 27 Sanatçının katılımıyla Mart 2011’de gerçekleştirildi. Sergi genel istek üzerine Nisan ayı sonuna kadar uzatıldı

Ruslan Akanayev Akşam ve Su

Kazakistan Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kemal Fahir Genç, IC Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, eski Meclis Başkanlarından İsmet Sezgin ve çok sayıda seçkin davetlinin katılımıyla “Altın Çağ-Altyn Gasry” Sergisi açıldı.

“Altın Çağ-Altyn Gasry”, Astana’da bulunan “Has Sanat” Galerisi’nin, önemli projelerinden biri olarak dikkat çekiyor. Ulusal bir sanat sergisi olarak Avrupa’yı gezen etkinlik, ilk kez 2006 yılında Moskova’daki “Manezh” Merkez Sergi Salonu’nda sanatseverlerle buluştuktan sonra; Varşova, Wroclaw, Eindhoven, Berlin, Stuttgart, Münih, Frankfurt, Amsterdam, Brüksel ve Viyana’yı kapsayan bir turneye çıktı ve son durağı olarak IC Sanat Galeri’sinde sanatseverlerle buluştu.

Azerbaycanlı Ressamlar Sergisi 6-25 Mayıs 2011

Ziyad Sultanov Eski Şehir

Azerbaycanlı Ressamlar Sergisi, Azerbaycan Büyükelçiliği ile işbirliği halinde Haydar Aliyev’in doğumunun 88. yıldönümü anısına düzenlendi. 6-25 Mayıs 2011 tarihleri arasında açık kalan sergide 33 Azeri sanatçının eserleri yer aldı.

IC Sanat Galerisi, 2011 yılında “Dünyadan İzlenimler” konsepti dışında bir başka sergiye daha ev sahipliği yaptı. Bülent Okutan’ın, 40. sanat yılı nedeniyle hazırladığı “Çizgimin İnce Gülü” isimli karikatür sergisi 25 Şubat-2 Mart tarihleri arasında Ankaralı sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Konumu

Güvenevler, Kavaklıdere Cd. 3/1 D:2, 06540 Çankaya/Ankara

Ulaşım

Sayfamızda bulunan harita bölümündeki ”yol tarifi al” butonuna tıklayarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstatistik

58 Görüntüleme
0 Değerlendirme
0 Favori
0 Paylaşma

Harita

Sahiplik Talebi

Bu sizin işiniz mi?

Sahiplik talebi, işletmenizi yönetmenin ve korumanın en iyi yoludur.