Soğuksu Milli Parkı
Soğuksu Milli Parkı
Soğuksu Milli Parkı
Soğuksu Milli Parkı
Soğuksu Milli Parkı
Soğuksu Milli Parkı
Soğuksu Milli Parkı
Soğuksu Milli Parkı
Soğuksu Milli Parkı
Soğuksu Milli Parkı

Soğuksu Milli Parkı

Ortalama İncelemeler

Açıklama

Parkın Genel Özellikleri

Park en yakın köye 7 km uzaklıktadır. Bölge ormanlarının bulunduğu saha volkanik arazi parçasıdır. Volkanik bölge özelliğinden dolayı civarında sıcak ve soğuk su kaynakları yer almaktadır ve bu sıcak su kaynakları kaplıca olarak değerlendirilmektedir. Soğuksu Milli Parkında yükseklik 1000-1800 m arasında değişmektedir. En yüksek tepesi 1780 m rakımlı Arhul Tepesidir.

Konumu

Soğuksu Milli Parkı Ankara’ya 80 km mesafede bulunan Kızılcahamam ilçesinde yer almaktadır.

Ulaşım

Soğuksu Milli Parkı’na toplu taşıma ile ulaşım:

Başlangıç Liva Pastanesi, Ankara 61 dk Otobüs 419 – Otobüs 510 – Otobüs 297-3

Başlangıç İvedik Organize Sanayi Bölgesi Otobüs 214-2 – Otobüs 250 – Otobüs 297-3

Başlangıç IKEA Ankara Otobüs 340 – Otobüs 297-3

Başlangıç Kahveci Hacı Baba Elvankent Otobüs 508-4

Başlangıç if Performance Hall Çankaya Otobüs 297-3

Tarihçe

1959 yılında açılan Soğuksu Milli Parkı, Ankara ili Kızılcahamam ilçesi mülki hudutları içinde 1050 hektarlık bir alanı kapsar. Ankara ilinden 80 km uzakta bulunmaktadır. Turistik yönden büyük önem taşımasının yanı sıra, Kızılcahamam’ı çevreleyen ormanlarının step (İç Anadolu) ile orman bölgesi (Karadeniz Bölgesi) arasında bir geçit teşkil etmesi yönüyle de biyolojik bir öneme sahiptir. Bu nedenle mevcut ormanların korunması ve imarı amacıyla ve Ankara’ya yakın bir yerde bulunmasından dolayı Milli Park olarak değerlendirilmiştir. Bilindiği üzere, milli park kavramı, bilimsel ve estetik yönüyle, ulusal ya da uluslararası planda ender bulunan tabii ve kültürel kaynak değerleri ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarına sahip tabiat parçalarını ifade eder. Bu tanıma göre bir değerlendirme yapıldığında Soğuksu Milli Parkı’nın, bir milli park olarak ayrılmış olma sebebi daha iyi anlaşılmaktadır.

Genel Bakış

Yillik ortalama sıcaklık 11,9 C, en yüksek sıcaklık 35,6 C ve en düşük sıcaklık ise 14,6 C civarındadır. Ortalama yağış miktarı 350,3 mm, yıl içinde yağmurlu gün sayısı 209, kapalı gün sayısı ise 81 gündür. Seri ormanları genellikle koru ormanı görünümündedir.

Parkta mevcut orman ağaçları, sarıçam, karaçam, köknar ve meşedir. Bunların orman içindeki karışım oranları Sarıçam % 65, karaçam % 24, köknar % 6 ve meşe % 5 olarak hesaplanmıştır. Milli park diğer bitkiler yönünden de oldukça zengindir. Çeşitli çayir otları ve çiçeklerinin yanı sıra yabani çilek, yabani gül ağaççıkları da görülür. Milli Parkın 800 hektarı ormanlık saha, 250 hektarı ise açıklık sahadır. Açık sahalar sarıçam ve karaçam fidanları ile ağaçlandırılmıştır.

Park sahasının 1/3 kısmı kullanma, 2/3 kısmı ise koruma sahası olarak tespit edilmiştir. Hayvan Topluluğu: Milli Park sahasında yaban domuzu, ayı, tilki, çakal, sincap ve tavşan gibi hayvanlar ve 35 üzerinde kuş çeşidi bulunmaktadır.

Parka giriş ücretlidir. Kullanma sahasında 800 kişinin ihtiyacını karşılayacak kadar piknik masası, piknik ocağı, çöp bidonu, çeşmeler, tuvaletler ve yağmur sığınakları vardır. Var olan tesislere her yıl yenileri ilave edilmektedir.

Park yıllık ortalama 500.000 civarında ziyaretçi ağırlar. Bu ziyaretçilerin çoğunluğunu ilkbahar ve sonbahar aylarında, hafta sonunu burada geçirmek isteyen Ankaralı turistler oluşturur. Park içinde bir adet idare binası, bir adet sekiz yataklı misafirhane, iki adet gazino, bir adet memba suyu işletmesi, bir büfe, 500 kişilik açık hava tiyatrosu ve 80 yatak kapasiteli, her türlü konfora sahip bir turistik otel vardır. Civarında bir adet polis karakolu vardır.

Ayrıca; park dışında parka bağlı pırnal, keklik ve çil üretme istasyonu vardır. Üretme istasyonunda kınalı keklik, çil keklik, şahin, sülün, bıldırcın ve güvercin bulunmaktadır. Park içinde yer alan 16 km’lik çevre yolu ile park sahası tamamen gezilebilir. Ayrıca; piknik alanlarına giden yollar da açılmıştır.

Soğuksu Milli Parkında çadır kurulabileceği gibi karavanlı kamp yapmak da mümkündür. Park alanında dağ turizmi etkinlikleri yapmak isteyenler için de olanaklar vardır.

Neden Soğuksu Milli Parkı’na Gitmelisiniz?

Peki ‘Soğuksu Milli Parkı’na neden gitmeliyim?!’ diye soracak olursanız size şu şekilde anlatalım…

Ankara’ya sadece 80 km de bulunan bu parkta onlarca kuş türünü gözlemleyip yeşilin birçok tonuna şahitlik edebilirsiniz.

Hafta sonu aktiviteleriniz için onlarca çeşit aktivite yapabileceğiniz bu alan hem sizin hem de aileniz için hoşça vakit geçirebileceğiniz her yönden çok zengin bir alan.

Güzel günlerde sizleri Soğuksu Milli Parkında ağırlamak üzere..

Fotoğraflar

Videolar