Mogan Park
Mogan Park
Mogan Park
Mogan Park
Mogan Park
Mogan Park
Mogan Park
Mogan Park
Mogan Park
Mogan Park
Mogan Park
Mogan Park
Mogan Park
Mogan Park
Mogan Park
Mogan Park
Mogan Park
Mogan Park
Mogan Park
Mogan Park
Mogan Park
Mogan Park
Mogan Park
Mogan Park
Mogan Park
Mogan Park
Mogan Park

Mogan Park

Ortalama İncelemeler

Açıklama

Parkın Genel Özellikleri

Koşu Yolu: 1.118 m2 Mogan Parkı’nın en önemli özelliği olan Mogan Gölü’nün kıyıları, tarımsal arazilerden oluşmaktadır ve geçmişten günümüze kadar 226 kuş türü bulunmuştur. Açık ve yarı açık alanların hakimiyet kuruduğu bu parkta, temel aktiviteler dışında birçok sportif ve kültürel faaliyetler de gerçekleştirilmektedir.

Mogan Gölü’nün yüzey alanı 561.2 Hektar (5.61 km2), ortalama derinliği 2.80 m., göl çevresi uzunluğu 14 km., uzunluğu 11 km. ve genişliği ortalama 500 metredir. Kurak zamanda en derin yeri 4.5 metre olup, suyun en yüksek olduğu dönemde ortalama derinliği 5 metre civarına çıkmaktadır. Mogan Gölü’nde sazan balığı, kadife balığı, turna balığı, gümüş balığı, yayın balığı ve kerevit bulunmaktadır.

Konumu

Kent merkezinin 25 kilometre kadar güneyindeki Gölbaşı ilçesinde yer almaktadır. Karşıyaka Mahallesi’nin sınırları içerisinde kalan bu park Ankara-Konya yolu istikameti üzerindedir.

Ulaşım

Kızılay Meydanı‘ndan 105, 106, 107 numaralı otobüslerden birine binerek Gölbaşı Hareket Noktası durağında ininiz. Buradan 101, 108, 177, 182 numaralı otobüslerden birine binerek Mogan Parki durağında indiğinizde Mogan Gölü’ne ulaşabilirsiniz.

Ulus‘tan Ulus Çarşısı durağında 106, 107 numaralı otobüslerden birine aktarma yapıp Gölbaşı Hareket Noktası durağında ininiz. Buradan 101, 108, 177, 182 numaralı otobüslerden birine binerek Mogan Parkı durağında indiğinizde Mogan Gölü’ne ulaşabilirsiniz.

Güvenpark’tan Gölbaşı’na giden dolmuşlarla ulaşabilirsiniz.

Eğer kendi aracınızı kullanarak parka gitmeye karar verirseniz, Ankara-Konya Yolu’nu 15-20 dakika boyunca takip edip, Gölbaşı Kavşağı’nı geçtikten sonra sağa dönmeniz gerekmektedir.

Tarihçe

Toplamda 11 dereden beslenen Mogan Gölü 1910 yılında yoğun yağmur ve ağır kış şartları sonrasında oluşan kar suları ile şimdiki halini aldığı görülmüştür. Kentin en büyük doğa parkları içerinde yer alan Mogan Parkı ise, 2004 yılında gölün etrafında 663.269 m2 üzerine kurulmuş dev bir rekreasyon alanıdır.

Genel Bakış

Parkın birçok fonksiyonu doğayı birebir hissetmenizi sağlayacak türdendir. Bunların en önemlilerin biri Haymana Yolu kıyı şeridinde bulunan yaklaşık 4 kilometrelik ahşap yürüyüş platformudur. Bir diğeri ise 25 metre yüksekliğinde bulunan Deniz Feneridir.

Bunların dışında tenis kortundan binicilik tesisine, golf sahasından kayıkhaneye, futbol sahasından koşu pistine çok seçenekli spor imkanları bulunmaktadır. Ayrıca spor sahalarının bulunduğu bölümde bisiklete binebilir, kaykay sürebilirsiniz.

Ankara’da dumanlı piknik yapmak istediğiniz zaman sınırlı seçeneklerinizden biri olan Mogan Parkı’nda, çokça hazır barbeküler bulunmaktadır.

Günlük faaliyetler dışında, parkta özel günleri paylaşmak için 3000 kişilik Amfi ve 1000 kişilik Nikah Salonu bulunmaktadır. Parkın temizlik ihtiyacı büyük bir titizlikle karşılanırken bu temizlik hassasiyetine dahil olan 3 adet WC, 1 adet engelli WC, 2 adet mescit ve 1 adet cami bulunmaktadır. Planlanmış olarak giriş-çıkış ve önemli bölgelerde toplamda 13 güvelik noktası bulunmaktadır.

Ayrıca protokol düzeyinde ziyaretçilerin ağırlandığı Konuk Evi bulunmakta olup, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’na ait olan sera yer almaktadır.

Neden Mogan Parkı’na Gitmelisiniz?

Peki, ‘Mogan Parkı’na neden gitmeliyim?‘ diye soracak olursanız size şu şekilde anlatalım…

Kıyı şeridinde yürüyüş yaparken kendinizi bir sahil kasabasında hissedebileceksiniz ve özellikle gün doğumunda parkta bulunursanız hem güneşin hem de kuş seslerinin muhteşemliğine tanıklık edeceksiniz.

Göl kıyısında bulunan ve göl yüzeyini aydınlatan Deniz Feneri’nin balkonundan, gölün tüm güzelliğini izleyebilirsiniz. Ayrıca siz değerli ziyaretçilerimizden, fotoğraf meraklıları için de eşsiz bir nokta sağlamaktadır.

Hafta sonu aktiviteleriniz için dilerseniz mangal yapabileceğiniz, dilerseniz çocuklarınızla çimlerde yuvarlanabileceğiniz muhteşem bir parkta bulunacaksınız. Birçok spor faaliyetlerini barındıran sahalarda, arkadaşlarınızla birlikte oynayabilir, kahvaltıdan akşam yemeğine kadar her beğeniye ve damak zevkine uygun sunum yapan mekanlarda dinlenebilirsiniz.

Gözlem iskelesinde keşfe çıkabilir sazlıkların arasında kuşları gözlemleyebilirsiniz.

Ankara deniz olmayabilir ama su sporlarından geri kalmamalısınız. Gölde, Ankara Yelken Kulübü adı altında üyelere kurs verilirken heyecan duyabilir, bir sonraki ders için kursiyerler arasında yer alabilirsiniz.

Güzel günlerde sizleri Mogan Parkında ağırlamak üzere..

Fotoğraflar