Gazi Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fak. Kütüphanesi
Gazi Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fak. Kütüphanesi

Gazi Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fak. Kütüphanesi

Ortalama İncelemeler

Hakkında

Kütüphane Hakkında

Üniversitemizin bütün öğrencileri ile akademik personelinin yararlanabildiği Fakülte Kütüphanesi, 1400 m2 bir alanda Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi ile işbirliği içerisinde hizmetini sürdürmektedir. Kütüphanede 20.000 kitap, 44’ü yabancı olmak üzere 145 süreli yayın ve Fakültemiz bünyesinde yapılan 1300 yüksek lisans ve doktora tezi bulunmaktadır. Ayrıca Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nin abone olduğu bütün elektronik dergi ve on-line veri tabanlarına Kütüphaneden erişilebilmekte ve bu yönde her türlü internet hizmeti verilmektedir.
Fakülte Kütüphanesi’nin koleksiyonunda bulunan bütün kitapların ve tezlerin bibliyografik kayıtları bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Kitaplar, LC (Library of Congress) sınıflama sistemine göre sınıflanmıştır ve açık raf yöntemiyle kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Kütüphanede danışma, bilgi tarama, ödünç verme ve fotokopi gibi kullanıcıya yönelik bütün enformasyon hizmetleri verilmektedir.
Kütüphane, “Ortak Belge Sağlama” (OBES) projesi kapsamında öğretim elemanlarının Gazi Üniversitesi Merkez, ODTÜ, Hacettepe Merkez ve Beytepe Kütüphaneleri ile TÜBİTAK ULAKBİM’den her türlü makale isteklerini karşılamaktadır.
Kütüphane eğitim dönemi boyunca 8.30-19.00 ve yaz tatili döneminde de 8.30-18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
Fakültemizin öğretim elemanı ve öğrencileri ayrıca Üniversitemizin Merkez Kütüphanesinin her türlü enformasyon hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesinde 120.416′ sı kitap, 52.292′ si ciltli dergi ve 7505’i yüksek lisans ve doktora tezi olmak üzere toplam 180.213 basılı yayın bulunmaktadır. Merkez Kütüphanesi 841’i yabancı ve 570’i Türkçe olmak üzere toplam 1411 basılı süreli yayına abonedir. Ayrıca abone olunan veri tabanları aracılığı ile yaklaşık 7.000 elektronik dergiye online erişim olanağı bulunmaktadır.
Kütüphanede yayın taramalarında kullanılan 9 adet CD-ROM, 14 adet online veritabanı bulunmaktadır. Kütüphane koleksiyonunda basılı bilgi kaynakları dışında, 34169 slayt, 462 disket, 653 CD, 147 ses bandı, 3 plak, 164 video-kaset, 102 saydam, 1 mikrofilm, 9 mikrofiş, 18 harita, 5 kroki ve 2 plan bulunmaktadır.
Merkez Kütüphanede enformasyon ve iletişim teknolojilerinden de yararlanılarak ödünç kitap verme, bilgi tarama, danışma, kütüphaneler arası belge sağlama, fotokopi gibi her türlü okuyucu hizmetleri verilmektedir.

Konumu

Eti, Yükseliş Sk. No:5, 06570 Çankaya/Ankara

Ulaşım

Sayfamızda bulunan harita bölümündeki ”yol tarifi al” butonuna tıklayarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Fotoğraflar