Başkent Üniversitesi Kütüphanesi
Başkent Üniversitesi Kütüphanesi

Başkent Üniversitesi Kütüphanesi

Ortalama İncelemeler

Hakkında

Kütüphane Hakkında

Üniversite kütüphanemiz eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinde birinci derecede görev yapan ve bunun için gerekli bilgiyi, bilgi kaynaklarını bünyesinde toplayıp kullanıcıların hizmetine en iyi şekilde sunmaya çalışan bir bilgi merkezidir. Kütüphanemiz 12.500 m2 alana ve 1627 kişilik oturma kapasitesine sahiptir. Kullanıcılarımızın katalog tarama ve araştırma yapabilecekleri 77 adet terminal barındırmaktadır. Ayrıca kişisel çalışma karellerine (2. kat) ve grup çalışma odalarına (-1. kat) sahiptir. Kütüphanemizin girişinde 7/24 açık olan ve kullanıcılarımızın ders çalışabilecekleri bir çalışma salonu vardır. -1. katta görme engelli kullanıcılarımız için tasarlanan Görme Engelliler Odası’nda özel donanım ve ekipmanlar yer almaktadır. Müzik ve sanat koleksiyonundan oluşan Müzik-Sanat Odası ve 13 terminalin yer aldığı görsel-işitsel kaynakları barındıran Görsel-İşitsel Salonu yine -1. katta bulunmaktadır. Değerli kişilerin ve yazarların özel koleksiyonları da bu kattadır ve tüm kullanıcılarımız yararlanabilmektedirler.

Giriş katında ödünç verme birimi, katalog tarama bilgisayarları, referans koleksiyonu, rezerv kaynaklar, Elektronik Kaynaklar Tarama Salonu ve A-H koleksiyonu yer almaktadır. 1. katta J-Z koleksiyonu, tez odası ve katalog tarama bilgisayarları bulunmaktadır. 2. katta ise bilimsel, aktüel, magazin dergilerinin ve günlük gazetelerin yer aldığı Süreli Yayınlar Birimi hizmet vermektedir. Ayrıca bütün katlarda okuma ve çalışma alanları da yer almaktadır. Fuaye alanı ve kafeterya da mevcuttur. Uluslararası standartlarda SirsiDynix Symphony Entegre Otomasyon Sistemi kullanılmaktadır. Kütüphanemizdeki kitapların sınıflaması tıp kitapları dışında Library of Congress sınıflama sistemine; tıp kitapları ise National Library of Medicine sınıflama sistemine göre yapılmaktadır. Tüm kitapların kataloglanmasında AACR2 (Anglo American Cataloging Rules II) ve 2019’dan itibaren RDA (Resource Description & Access) uygulanmaktadır. Kütüphanemiz ayrıca ANKOS, EKUAL ve TO-KAT gibi organizasyonlara da üyedir.

İnternete bağlanarak kütüphane web sayfasından online katalog veya elektronik kaynak taraması yapılabilir. Abone, deneme ve açık erişim veritabanlarına kütüphanemiz aracılığıyla rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Tüm bu hizmetlere kampüs dışından(proxy) ulaşmak mümkündür. Tüm katlarda kablosuz ağ mevcuttur ve her noktadan internete erişim sağlanmaktadır. Kütüphane web sitesine ve online kataloga akıllı cihazlardan ulaşmak mümkündür. Başkent Üniversitesi mensubu kullanıcılar üye olmak koşuluyla kütüphaneden ödünç materyal alabilmektedirler. Üye olmak için ise üniversite kimliği ile Ödünç Verme Birimi’ne müracaat edilmesi gerekmektedir. Kütüphaneler arası işbirliği çerçevesinde de ödünç kitap alma ve fotokopi hizmetleri gerçekleştirilmektedir. Kullanıcılarının bilgiye ulaşmadaki öneminin farkında olan Başkent Üniversitesi Kütüphanesi, bünyesine her yıl yeni materyaller ekleyerek koleksiyonunu genişletmektedir.

Konumu

Eskişehir Yolu 20. km Bağlıca Yerleşkesi ETİMESGUT

Ulaşım

Sayfamızda bulunan harita bölümündeki ”yol tarifi al” butonuna tıklayarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Fotoğraflar