Atatürk Araştırma Merkezi Kütüphanesi
Atatürk Araştırma Merkezi Kütüphanesi
Atatürk Araştırma Merkezi Kütüphanesi

Atatürk Araştırma Merkezi Kütüphanesi

Ortalama İncelemeler

Hakkında

Kütüphane Hakkında

Atatürk Kültür Merkezi Kütüphanesi; 1984 yılında Anayasanın 134. maddesi ve 2876 sayılı kanunla kurulan Merkezimizin, kuruluş tarihiyle ayni tarihte kurulmuştur. Kütüphanemiz Türk kültür ve uygarlığı konusunda zengin bir ihtisas kütüphanesidir.

Kütüphane dermemizde ağırlıklı olarak; Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı, Prof. Dr. Ahmet Edip Uysal, Prof. Dr. Tahir-Saadet Çağatay, etnolog Hamit Zübeyr Koşay, Gazeteci Şevket Rado, Nazlı-Cemal Köprülü?ye ait bilim tarihi, edebiyat, folklor, sosyoloji, sanat tarihi, felsefe, tarih, coğrafya, psikoloji… v.b. konularda zengin ve değerli bilgi kaynakları bulunmaktadır.

Kütüphane dermemizin büyük bir çoğunluğu Türkçe, Osmanlıca, İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça, İtalyanca, Arapça, Farsça, İspanyolca, Yunanca, Macarca, Makedonca, Yakutça, Gürcüce, Kırgızca, Kazakça? gibi çeşitli dillerde bilgi kaynaklarından oluşmaktadır.

Kütüphanemiz dermesini oluşturan bilgi kaynakları, bağış, değişim ve satın alma yolu ile sağlanmaktadır. Yayın değişimi ve yayın bağışı ön planda tutulmaktadır. Yabancı ülkelerde bulunan 60?ın üzerinde üniversite, akademi, enstitü, dernek, kütüphane, müze ve vakıf ile işbirliği yapılarak kitap ve dergi değişimi programı yürütülmektedir.

Kütüphanemizi genel ağ (internet) üzerinden araştırmacılara açma yolundaki çalışmalarımız sürmektedir. Şu anda kütüphanemizdeki yayınların bir kısmı genel ağ (internet) üzerinden taranabilmektedir.

Konumu

Ziyabey Cad. No:19 06520 Balgat/ÇANKAYA

Ulaşım

Sayfamızda bulunan harita bölümündeki ”yol tarifi al” butonuna tıklayarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Fotoğraflar